Kevésbé vadnyugat a bitcoin és társainak világa

Második alkalommal került megrendezésre a Hungarian Fintech Association szervezésében a Business Breakfast Talks esemény. A cél a közös gondolkodás és párbeszéd elősegítése a hazai fintech szektor prominens szereplői között.

A mostani alkalommal a fókusz a blockchain technológián, az ezzel kapcsolatos szabályozáson és jogi kihívásokon volt. A téma meghívott vendégszakértői a Blockchain Magyarország Egyesület képviseletében Mile Diana, Halász Rita és Kalocsai Kornél voltak. A jó hangulatú, kötetlen beszélgetés során egyértelműen pozitív fejleményként került szóba a hazai kriptoadózás, ami nemzetközi viszonylatban is kiemelten ügyfélbarát.

Kevés az adminisztráció és az adóalanyok számára is könnyen elfogadható mértékű az adókulcs. Az új szabályozás ezáltal sokat lendíthet a kriptokereskedelemből származó profitok kifehérítésén. A szabályozás a kripto-kripto ügyletekkel nem foglalkozik. Egyfajta fekete dobozban lezajló eseményként fogja fel ezeket. Csak arra koncentrál, hogy az adott évben mennyi hagyományos pénz kerül be ebbe a fekete dobozba, illetve hogy végül mennyi kerül ki.

Amennyiben több hagyományos pénz jön ki, mint ami bekerült, akkor ez a többlet lesz az adóalap, amelynek adóterhe mindössze 15 százalék. Ez az eljárás lényegesen egyszerűbb és kevesebb adminisztrációt jelent, mint például amit az Amerikában jelenleg is érvényben lévő szabályozás ír elő a kripto tranzakciókra vonatkozóan.

Mit hozhat a MiCA?

A beszélgetés során természetesen szóba jött a Markets in Crypto-Assets (MiCA) kriptoszabályozási tervezet is. Az Európai Parlament 2023. április 20-án fogadta el ezt. A résztvevők alapvetően jó iránynak tartották a kriptobefektetőket védő és a kriptoszektorban tevékenykedő szolgáltatók szabályozásának fejlődését. Többen is úgy látták azonban, hogy nem egyértelmű még, hogy a MiCA milyen irányba fogja befolyásolni a hazai kriptoszférát. 

Kérdés, hogy elősegíti-e a társadalmi adaptációt és emeli a bizalmat a piaci szereplők felé, vagy esetleg a túlzott szabályozási és adminisztrációs előírások miatt inkább megnehezítik majd a működést? A minél pozitívabb eredmény elérésében sokat számít majd, hogy a tagországok pontosan hogyan implementálják a következő években az 5-600 oldalas jogi dokumentumot.

A találkozón elhangzottakat összefoglalva a Hungarian Fintech Association elnöke Ács Zoltán kiemelte, hogy milyen fontos az ilyen eszmecseréken összegyűlő tapasztalatok és iparági visszajelzések közvetítése a szabályozók felé, ezzel is elősegítve a megfelelő piaci környezet kialakulását.

(Címlapkép: Depositphotos)