Hogyan segíthet a blockchain Afrika járványkezelésében?

Az első ismert, hivatalos COVID-19 megbetegedés óta lassan két év eltelt. A pandémia adatait vizsgálva kontinensi szinten Afrikának van a legalacsonyabb fertőzési és halálozási rátája népességéhez mérten, ami kifejezetten meglepő. Ahhoz, hogy a jövőben ne fokozódjon a járványhelyzet, többek szerint a blockchain fog kelleni.

Kayode Babarinde, az Africa Blockchain Institute ügyvezető igazgatója beszélt bővebben a blockchain technológia lehetőségeiről Afrika járványkezelésében. A kontinens egészségügyi infrastruktúrájának fejlettsége jelentősen elmarad a fejlett országokétól. Ennek ellenére az afrikai COVID-19 fertőzési és halálozási számai az amerikai értékek tizedét teszik csak ki.

A blockchain technológiának két fő felhasználási módja merült fel. Először is a járvány alakulásának követésében lehet nagy szerepe a blockchain megoldásoknak. A transzparens, követhető nyilvános főkönyvek által pontos képet kaphatnak a járvány helyzetéről és terjedéséről is a felelős szervek.

Emellett az oltási igazolások területén is segíthet a blockchain. Észak-Amerikában és Európában is problémát jelent az oltási igazolások hamisítása, ami nagyban hátráltatja a járvány elleni védekezést. Blockchainre helyezett igazolványokkal nemcsak egy nehezebben kijátszható rendszert lehet létrehozni, de még a plasztikkártya-gyártást is mellőzni lehet.

Egy lesothói startup, a VXPASS tökéletes szemléltető példa az afrikai piacokról. A papíralapú dokumentációt digitális térbe helyezett egészségügyi feljegyzési rendszerrel helyettesítették, amivel szemléltetik a blockchain valós felhasználhatóságát.

Forrás: CoinGeek

Qayum Dániel