Hamarosan megérkezhet a digitális font

A brit pénzügyminisztérium és az angol központi bank által közzétett új dokumentum szerint a jövőben valószínűleg szükség lesz a digitális font bevezetésére. Ezt a Bank of England bocsátja ki és digitális pénztárcákon keresztül lehet majd hozzáférni.

A központi banki digitális valutákat (CBDC), amelyeket gyakran a kriptovaluták állami változatának tekintenek, már régóta úgy emlegetik, mint a kormányzat által a háztartások és a vállalkozások számára a mindennapi fizetésekhez kibocsátandó eszközt.

Bár még nem született döntés a digitális valuta bevezetéséről, a központi bank szerint további kutatási és fejlesztési munkát kell végezni. Konzultációt indítanak, amelynek keretében felkérik az Egyesült Királyság polgárait, hogy mondják el véleményüket a rendszerről. Mind a brit pénzügyminisztérium, mind a Bank of England azt állítja, hogy biztosítani szeretnék, hogy a lakosság biztonságos és kényelmesen használható pénzhez jusson.

Sokan a jövőt látják benne

“Ahogy a körülöttünk lévő világ és a fizetés módja egyre inkább digitalizálódik, úgy erősödik egyre inkább a digitális font mellett szóló érv a jövőben. A digitális font új fizetési módot biztosítana, segítené a vállalkozásokat, fenntartaná a pénzbe vetett bizalmat és nagyobb pénzügyi stabilitást eredményezne.”

A CBDC-ket számos nagy nemzet és csoport, köztük az Egyesült Államok, Kína és az euróövezet is vizsgálja. Az olyan kriptovalutákkal ellentétben, ezeket a központi bankok bocsátják ki, ami a hívek szerint megszünteti a kriptovalutákkal kapcsolatos volatilitási problémát. Sokak szerint azonban ez más problémákat is felvet, különösen, ha a készpénzhasználat rovására megy.  További aggályok merülhetnek fel a magánélet védelmével kapcsolatban, ha a digitális jegybankpénz használata nem anonim.

A két intézmény elmondása szerint a CBDC-re “szigorú adatvédelmi és magánéletvédelmi előírások” vonatkoznának és sem a kormány, sem a központi bank nem férne hozzá a személyes adatokhoz. A tulajdonosok számára pedig ugyanolyan szintű magánéletet biztosítanának, mint a bankszámlák esetében. A digitális font bevezetéséről várhatóan az évtized közepe táján születik döntés. 

(Forrás: Altfi)

(Borítókép: Depositphotos)