Fokozott figyelmet igényelnek a digitális világ veszélyei

A folyamatosan fejlődő digitális világban újabb és újabb pénzügyi csalások ütik fel a fejüket. Bár a pénzügyi szolgáltatók szofisztikált megoldásokkal segítenek a csalások megelőzésében és kezelésében, a védekezés felelőssége elsősorban az emberekre hárul. Mint a területen jártas vezető vállalat, a Mastercard összegyűjtött számos tippet, amelyek mindenki számára hasznosak lehetnek a mindennapok során.

Az ünnepi időszak közeledtével egyre többen vásárolnak online. A fizetések során érdemes észben tartani az alábbi tippeket és veszélyforrásokat.

A weboldalak biztonsága: Fontos, hogy egy weboldal felkeresése során a böngésző címsora https-sel kezdődjön. Egy biztonságos webhelyen a címsorban egy lakat ikont is látható. Ha nincs meg a lakat ikon, soha sem szabad nevet, jelszót, vagy bankkártyaadatokat megadni!

Cégadatok: Mindig meg kell nézni, hogy egy weboldal alján milyen cégadatok találhatók! Ha hiányzik az adószám, telefonszám és e-mail cím, az gyanúra ad okot. Ajánlatos ellenőrizni a cégnév és az adószám alapján, hogy a cég valóban létezik-e és milyen a pénzügyi forgalma.

“Kihagyhatatlan” ajánlatok: Vigyázni kell a legalacsonyabb árakat ígérő szolgáltatókkal, és ismeretlen feladótól vagy közösségi médiában megjelenő ajánlatokkal, hirdetésekkel is. A linkek könnyen veszélyes adathalász weboldalakra vezethetnek, amelyek gyakran népszerű honlapokat próbálnak utánozni. Érdemes külön beírni a webáruházak címét a böngésző címsorába, így nagyobb bizonyossággal lehet hiteles a weboldal.

Alkalmazások használata: Ha már szinte mindent el lehet intézni okostelefonon, miért ne lehetne mobilon keresztül, hivatalos alkalmazásokon vásárolni? Manapság szinte minden nagy cég rendelkezik saját alkalmazással, amelyek számos kényelmi szolgáltatást nyújtanak, valamint fokozott pénzügyi biztonságot garantálnak.

E-mailek megőrzése: Az online vásárlások során mindig érkeznie kell e-mailes visszajelzéseknek. Ezek tartalmazzák a vásárlás tételeit, az árukat, a szállítási módot, valamint a kapcsolódó vásárlási azonosítót. Ezek az adatok nagyon fontosak, ha bármilyen kérdés vagy probléma merülne fel a vásárlással kapcsolatban, ezért mindig meg kell tartani a visszaigazoló e-maileket.

Még mindig sokat segítenek az általános tippek

A fentiek mellett a gyakran hangoztatott, bevett tippek is sokat segítenek. Csak olyan helyről szabad vásárolni, amelyet az emberek ismernek vagy könnyen találnak hiteles véleményeket róluk. Érdemes megnézni a weboldalak ÁSZF dokumentumait, valamint az elérhetőségüket is, így a vásárló tisztában van, hogy milyen feltételek mellett, milyen csatornákon tudja kezelni a felmerülő problémákat.

Fizetésnél muszáj figyelni arra, hogy biztonságos fizetést garantáló felületre irányít-e egy weboldal. Meg kell nézni azt, hogy a böngésző címsorában a kereskedő URL címe hibátlanul szerepel-e, mindenféle elírás vagy hozzáadott szó nélkül (pl. “info”, “net”, “delivery”). Fontos, hogy online sosem kell megadni egy bankkártya PIN-kódját, és a CVC kódot is csak körültekintően szabad megadni! A kétlépcsős azonosítás egy hozzáadott védelmi lépéssel egészíti ki az online vásárlást, ezáltal fokozott biztonságot ad.

Emellett a digitális tér minden szegletében releváns dolgokra is figyelni kell. Mindig legyen meg a legújabb szoftverfrissítés a készülékeken, minden weboldalon legyen erős és egyedi a jelszó, csak biztonságos WIFI hálózatokat szabad használni, és nem szabad több adatot megadni a kelleténél.

Virtuális kártyával az online térben

Az online vásárlás fejlődésének egyik hozadéka a virtuális bankkártyák megjelenése. A virtuális bankkártyák lényegében a digitális megfelelői a hagyományos, plasztik bankkártyáknak. Létrehozásuk és kezelésük kifejezetten egyszerű és önállóan elvégezhető. Manapság számos pénzügyi alkamazáson belül elérhetőek.

A virtuális bankkártyákat akár egyszeri fizetésre, akár többszöri vásárlásra is fel lehet használni. Tetszőleges költekezési limiteket lehet beállítani ezeken a bankkártyákon, így egy bizonyos összegnél többet sosem tudnak leemelni róluk a csalók, ha valahogy hozzáférnének a bankkártyaadatokhoz.

(Forrás: Mastercard)

(Címlapkép: Mastercard)