Fenntarthatóság, fintech, sokszínűség – 15 trend, amely átalakította a pénzügy és a technológia világát

A fenti címmel publikált sajtóközleményt a Morgan Stanley, amelynek magyarországi központja 2021-ben ünnepli 15. születésnapját. A jeles alkalomból a vállalat beazonosított 15 olyan trendet, melyek az elmúlt 15 évben egytől egyig jelentős hatást gyakoroltak a pénzügyek, valamint a technológia világára.

A 15 trendet ötös blokkokba szedve prezentálták, ezek közül az első az informatika jelentőségének növekedéséről szól. A vállalat megfigyelései szerint Budapest valódi informatikai központtá vált, ezt elsősorban a jelenlévő munkaerő tehetségének köszönheti, mi sem bizonyíthatja ezt jobban, hogy az eredetileg 30 emberrel induló Morgan Stanley központban mára több, mint 2500 munkavállalót foglalkoztatnak. Kiemelik továbbá, hogy a technológia háttérfolyamatból stratégiai kulcskérdéssé vált, szerepe nőtt a kockázatkezelési folyamatokban, de a bankbiztonság garantálása is jórészt ennek köszönhető. A technológia fontosságának növekedését igazolja a fintech cégek előretörése, valamint a bankokkal való együttműködéseik sikeressége is.

A második blokkot az elmúlt másfél évtizedben megjelenő új, diszruptív technológiáknak szentelték a közleményben: felgyorsult a felhőtranszformáció, elengedhetetlenné vált a távoli elérés, az automatizáció adta lehetőségekkel élve a legtöbb vállalat működése hatékonyabbá vált, a mesterséges intelligencia és az adatvizualizáció fokozott megjelenése pedig a pénzügyi szektorban is felütötte fejét és innovatívabb megoldások érkezését tették lehetővé. 

Végezetül szó esik az informatika által kiváltott munkavégzéssel és munkakultúrával kapcsolatos változásokról is, hiszen ez a kérdés közvetlenül érint minden munkavállalót a pénzügyi szektorban. A csapatok sokszínűbbé váltak, ami hátterüket és kompetenciáikat illeti, ezzel együtt az is jól látszik, hogy egyre több területen van szükség programozási készségekre (ez egyébként sok helyen a dress code lazábbá válását is előidézte, mivel az informatikusok általában nem kedvelik a formálisabb öltözködést). A rugalmas munkavégzés a járvány utánra alapvető elvárássá vált a legtöbb munkatárs részéről, de a technológiai innováció nélkül mindez álom lenne. Végezetül kiemelik, hogy a fenntarthatóság kérdésére adott adekvát válaszban is hasznos segítséget nyújt a technológia, ami végképp növeli jelentőségét. 

Forrás: Sajtóközlemény

Bátorfi Botond