Évente 50 milliárdot spórolnak a magyar kkv-k a fintech megoldásokkal

Az iBanFirst, határokon átnyúló fizetési szolgáltató jelentést adott ki a magyar piacról. Elemzésük alapján a digitális pénzügyi szolgáltatások igénybevételével, és a hagyományos szolgáltatási díjak kiváltásával, a hazai kkv-k megtakarítása összesen évente akár az 50 milliárd forintot is elérhetik.

Az iBanFirst, belga székhelyű fintech vállalat két éve lépett be a kelet-közép-európai piacra, eddig több, mint 1000 kkv-t szolgált ki a platformján. A vállalat 6 hónapja nyitott irodát Budapesten, azóta több, mint 100 millió euró értékben segítette a nemzetközi fizetéseket a magyar ügyfelei számára. Ezzel a magyar piac az iBanFirst számára a top 3 európai piac egyike profitabilitás szempontjából. A magyar iroda teljesítményének növekedési üteme meghaladja az európai átlagot.

A fintech.hu Sparks_EDU_KKV kiadványai az alábbi linken érhetőek el.

Elemzésük szerint a hazai kkv-k nagyjából 15 százaléka választ fintech megoldásokat a hagyományos bankok alternatívájaként. Magyarország így az “early majority”, azaz a korai többségi szakaszban van. Sőt, a geopolitikai válságok, a gazdasági bizonytalanságok és a szélsőséges árfolyam-ingadozások közepette a magyar kereskedelmi vállalatok egyre gyakrabban alkalmazzák a fintech által biztosított fedezeti eszközöket, amelyek a haszonkulcs védelmét és a régión belüli üzleti tevékenységük bővítését segítik. 

A magyar kkv-k a fintech szolgáltatások igénybevételével, így a hagyományos szolgáltatási díjak kiváltásával 50 milliárd forintot spórolnak éves szinten. A cég előrejelzése szerint a magyarországi tranzakciók volumene 2024-ben megduplázódik 2023-hoz képest, várhatóan elérve az 500 millió eurót.

Az iBanFirst kelet-közép-európai és magyarországi sikertörténete nagyrészt az itteni cégvezetőknek köszönhető, akik sokkal nyitottabbak az új technológiák és digitális megoldások iránt, mint a nyugati piacokon, ahol az innovatív banki gyakorlatok elterjedése lassabb. Ezen túlmenően az üzleti környezet gyorsan növekszik ebben a régióban, ami növeli a keresletet a határokon átnyúló fizetési megoldások és a testre szabott kockázatkezelési stratégiák iránt” – 

– mondta Johan Gabriels, az iBanFirst délkelet-európai regionális igazgatója.

Növekvő érdeklődés Magyarországon

A fél éve megnyitott budapesti iroda mára már 6 főre bővült, és 500 ügyfelet szolgál ki. Átlagosan havonta 20 magyar kkv nyit számlát az iBanFirst-nél, akik több, mint 30 devizában tudnak gyors és átlátható fizetéseket és devizaműveleteket végrehajtani. Minden ügyfél továbbá rendelkezik egy személyes tanácsadóval, aki támogatást nyújt a platform használatában és az üzletfejlesztésben.

Az iBanFirst Magyarországon sok különböző iparág szereplőjét szolgálja ki, többek között az autóipar, mezőgazdaság, energetika, informatika, építőipar, távközlés és kiskereskedelem képviselőit. A magyar vállalatok elsősorban az EU-ból, Kínából és Törökországból származó külföldi partnerekkel kereskednek. A vállalat platformján végrehajtott tranzakciók értéke átlagosan a néhány ezer eurótól egészen a több millió eurós tranzakciókig terjedhet.

Magyarországon a régióban tevékenységüket bővítő cégek exponenciálisan növekednek. Örömmel támogatjuk ezt a tendenciát, és segítünk a különböző iparágak vállalkozóinak abban, hogy országuk határain túl is terjeszkedni tudjanak vállalkozásukkal. Szakértői csapatunk készen áll arra, hogy minden támogatást megadjon a helyi cégeknek nemzetközi céljaik eléréséhez

– mondta Henrik Gergely, az iBanFirst magyarországi értékesítési vezetője.

Nagy jövő előtt az Open Banking

Nem csak a kkv-k igényeit veszi figyelembe az iBanFirst. Már több országban is integrálták a nyílt banki képességüket. A nyílt banki megoldások elősegítik, hogy a több banki partnerrel együttműködő nagyvállalatok minden pénzügyi műveletüket egyetlen felületen központosíthassák (bankszámlák ellenőrzése, fizetések kezdeményezése, devizaváltás).  Elemzésük szerint a nyílt banki infrastruktúra piacán a kilátások ígéretesek: 2026-ig 2800 százalékos növekedés következhet be előrejelzésük alapján.

Az iBanFirst 2016-ban alakult, jelenleg 13 működő irodával rendelkezik 10 európai országban (Belgiumban, Bulgáriában, az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Hollandiában, Magyarországon, Németországban, Olaszországban, Romániában és Spanyolországban) 350 alkalmazottat foglalkoztat. A vállalat 5 egymást követő évben szerepel a Financial Times top 1000-ben, Európa leggyorsabban növekvő vállalatai között. Az iBanFirst több mint 1,4 milliárd euró értékű tranzakciót dolgoz fel havonta az összes csoportszintű művelet során.

(Forrás: iBanFirst sajtóközlemény)