Elkezdte blokkolni a híreket a Facebook és az Instagram

A héten a Meta elkezdte blokkolni a kanadaiak hozzáférését a hírszolgáltatók linkjeihez és történeteihez. Ez a vállalat válasza a törvényjavaslatra, amely előírná a tech óriás számára, hogy fizessen a hírszolgáltatóknak a tartalmuk terjesztésének jogaiért.

Júniusban a kanadai parlament elfogadta az Online News Act törvényt, amely arra kényszeríti a technológiai platformokat, hogy tárgyalásokat folytassanak a hírszolgáltatókkal a tartalmaik feletti tisztességes bevételmegosztás érdekében. Amennyiben nem jön létre önként megállapodás, úgy a törvény végső megoldásként kötelező bírósági eljárást tesz lehetővé.

“Ahogy mindig is mondtuk, a törvény alapvetően hibás előfeltevésen alapul. És sajnálatos módon az egyetlen módja annak, hogy ésszerűen megfeleljünk, az, hogy megszüntetjük a hírek elérhetőségét Kanadában.”

– írta a Twitteren Andy Stone, a Meta kommunikációs igazgatója.

Kedden a Meta bejelentette, hogy megkezdte a kanadai hírszolgáltatás megszüntetését a platformjain. A kanadai Facebook- és Instagram-felhasználók mindegyike számára korlátozni fogják a hírek elérhetőségét, ahogy az új irányelv a következő hetekben bevezetésre kerül. A változások nem csak a szolgáltatókra, de a híreket és linkeket megosztó felhasználókra is vonatkoznak majd. Emellett a Google is azt tervezi, hogy követi a Meta példáját, és a törvény miatt saját hírzárlatot vezet be a keresési eredményekben.

A kanadai törvényhozók a jogszabályokkal a hanyatlóban lévő hírszolgáltató szektor megerősítését tűzték ki célul. A technológiai platformok már több mint egy évtizede élvezik a hírszolgáltatók eredeti tartalmainak előnyeit anélkül, hogy fizetniük kellene érte, miközben az ipar elkeserítő állapotba került.

A technológiai cégek, amelyek eddig közvetítőként csak learatták a babérokat, nem sok együttérzést fejeztek ki a haldokló iparág iránt. A hírek finanszírozására irányuló különböző kísérletek után – amelyekkel meglehetősen átlátszó módon próbálták megakadályozni az új kanadai törvényhez hasonló globális jogszabályokat – a Meta nemrégiben teljesen kivonult a beszélgetésből. 

(Forrás: TechCrunch)

(Borítókép: Depositphotos)