Digitális Fizetési Index: útmutató a készpénzmentes jövő felé

A Mastercard immár harmadik alkalommal publikálta egyedi módszertannal készült állapotjelentését a hazai és régiós országok digitális fizetési ökoszisztémájának érettségéről. A Digitális Fizetési Index (DFI) friss eredményeit a Mastercard és a Növekedés.hu közös rendezvényén mutatták be a Magyar Zene Házában november 16-án.

Mi az a DFI?

A Digitális Fizetési Index (DFI) egy évente frissülő index, amelynek célja, hogy iránytűként szolgáljon és átfogó képet nyújtson a magyarországi fogyasztók fizetéseinek digitalizációjáról. A DFI a fizetési módok közti, éves és összehasonlító jellegű számításokkal ellátott integrált betekintést nyújt, amely referenciapontként segíti a piaci szereplőket a fejlesztési irányelvek és szabályalkotások során. Az index az infrastruktúra, a tudás, valamint a használat kategóriák mentén számszerűsíti a digitalizáció aktuális állapotát.

Megnyitó

A megnyitó előadáson Eölyüs Endre, a Mastercard országigazgatója kiemelte, hogy 2020-ban még nem létezett Digitális Fizetési Index a világon. Az előadók optimizmusát fejezték ki a digitális fizetések terén mutatott erőteljes fejlődés kapcsán és hangsúlyozták, hogy a digitális fizetések érettsége nem csak az infrastruktúrától függ, azonban az ország jelenlegi fejlettsége ezen a téren kielégítőnek tekinthető.

Az infrastruktúra terén a készpénzmentes megoldások már most is széles körben elérhetőek és alkalmazhatóak a lakosság számára. Azonban az ökoszisztéma további fejlődése érdekében a tokenizáció bevezetése elengedhetetlen, és várhatóan jelentős előrelépést eredményez majd.

Tudás alindex – Túri Anikó, Gazdaságfejlesztési Minisztérium

Túri Anikó közigazgatási államtitkár a tudás alindex bemutatása során hangsúlyozta az e-ügyintézés és digitális állampolgárság összefonódását. Az előadás során kitért a digitális biztonság fontosságára, különösen a fizetésekhez kapcsolódó csalások elkerülése érdekében. Az e-ügyintézés terén végzett erőfeszítések között említette a Kiberpajzs programot, amelynek célja a fogyasztók edukációja és védelme. Megemlítésre került továbbá a PÉNZ7 program is, amely kiemelkedő fontosságú a fiatalok pénzügyi tudatosságának fejlesztése szempontjából.

Használat alindex – Eölyüs Endre, Mastercard

A használat alindexet bemutató Eölyüs Endre rávilágított a nemzetközi példákra, különösen Horvátországra, ahol a turizmus jelentős hatást gyakorolt a digitális fizetések elterjedésére. Az edukáció és felhasználói bizalom között szoros kapcsolatot emelt ki, hangsúlyozva, hogy az edukáltabb felhasználók nagyobb bizalommal fordulnak a digitális megoldások felé.

Infrastruktúra alindex – Fáykiss Péter, Magyar Nemzeti Bank

Az infrastruktúra alindexet ismertető Fáykiss Péter bemutatta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) digitális jegybankpénz (Central Bank Digital Currency, CBDC) pilot projektjét, amely a tudás és infrastruktúra pillérrel szoros kapcsolatban áll. Az MNB a lakossági CBDC működésének tesztelésére egy kísérleti projektet indított Diákszéf néven, amelynek célja a nyolc és tizennégy év közötti korosztály pénzügyi tudatosságának és műveltségének fejlesztése. A mobilalkalmazást használók pénzügyi és környezettudatossági kvízkérdésekre válaszolva “diáktallérokat” gyűjthetnek, amelyeket utalványokra válthatnak be.

Szó esett még a BIS által kezdeményezett pilot projektekről is, például a Project Dunbarról, valamint az mBridge projektről. A határokon átnyúló átutalásokkal kapcsolatban Fáykiss hangsúlyozta, hogy a belső policy-k összehangolása, valamint a kiberbiztonsági kérdések megoldása nélkül nem valósulhat meg a hatékony rendszer.

Kerekasztal beszélgetés

A rendezvény zárásaként a kerekasztal beszélgetés a gazdaságfejlesztési minisztérium szerepét emelte ki az EU-s szabályozás nyomon követésében. Az ún. impersonation fraud terjedése, azaz a bankok nevében történő átverések elterjedése is jelentős kihívást jelent, amelyre megoldást kell találni. A kockázatmegosztás, valamint az innovatív megoldások, például a virtuális bankok és avatárok alkalmazása kiemelt figyelmet kapott.

A Digitális Fizetési Index rendezvény a pénzügyi szektor számára fontos információkkal szolgált a digitális fizetések terén bekövetkező változásokról. A különböző pillérek alapján kialakított alindexek tükrözik a készpénzmentes gazdaság felé történő átmenet aktuális kihívásait és lehetőségeit.

(Címlapkép: Depositphotos)