Brutális leírás a Virgin Moneynál: £501 millió veszteség rossz hiteleken

Annak ellenére, hogy több mint 1,2 milliárd fontnyi, az angol kormány által támogatott hitelt helyeztek ki idén, bedőlt hitelek sora miatt óriásit csökken a Virgin Money idei nyeresége.

A Covid-19 járvány okozta gazdasági válsággal vélhetően összefüggésbe hozható óriási, közel fél milliárd fontos leírás 77 százalékkal mérsékli az Egyesül Királyság hatodik legnagyobb bankjának idei nyereségét: a tavalyi 539 millió font után 2020-ra csak 124 millió font nyereséget könyvelhetnek el. A diszruptív technológiákat előszeretettel alkalmazó bank jövőre is komoly mértékű értékvesztéssel számol a rossz hitelei miatt, amire 735 millió font fedezetet különítettek el. Ezek a brutális számok kiváló példái a koronavírus okozta gazdasági válság mélységének, és jól tükrözik, hogy milyen kockázatokkal néznek szembe a hitelezéssel foglalkozó piaci szereplők.

„Mindannyiunk számára rendkívüli bizonytalan és viszontagságos év volt az idei. Noha nem látni még a pandémia teljes hatását a hitelkönyvünk minőségére, az eredményeink óvatos és konzervatív megközelítést tükröznek az elkövetkező időszakra vonatkozó várakozásainkra, amiket folyamatosan finomhangolunk a bizonytalan gazdasági kilátások és a második gazdasági lezárás várható hatásai alapján.” – nyilatkozta a Virgin Money vezérigazgatója, David Duffy. 

„Habár az oltóanyaggal kapcsolatos bíztató hírek reményt keltőek, a gazdaságra gyakorolt pozitív hatásai egyelőre távolinak tűnnek a jelen valóságát, a korlátozásokat figyelembe véve, ezért nem is építettük be a közeljövőre vonatkozó előrejelzéseinkbe.”

A hitelkönyv kihívásai ellenére, számos pozitív eredményt is elért a bank. A Virgin Money számláin elhelyezett betétek 5,8 százalékkal nőttek 2020 során, meghaladva 67,5 milliárd fontot. A betétek növekedése mellett a vállalati hitelezését is sikeresen bővítette 13,6 százalékkal, ami így elérte a 8,9 milliárd fontot. A Virgin Money szerint ez az impozáns emelkedés kizárólag az állam által garantált hitelezési konstrukciónak köszönhető. A program során a Virgin Money összesen 1,2 milliárd font hitelt nyújtott, 28 ezer vállalkozás számára 809 millió fontot folyósított a Bounce Back Loan Scheme, és 334 millió fontot a Coronavirus Business Interruption Scheme keretein belül.

Forrás: Altfi

Görög Szabolcs