Börtönbe megy az egykor milliárdos üzletember

Az FTX egykori alapító-vezérigazgatója, Sam Bankman-Fried, börtönbe vonul októberi tárgyalása előtt, miután egy szövetségi bíró visszavonta az óvadék ellenében való szabadlábra helyezését. Elmondása szerint Bankman-Fried kapcsolatba akart lépni a tanúkkal és megpróbálta befolyásolni őket.

 A 31 éves Bankman-Fried augusztus 11-én jelent meg a bíróságon, miután az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma vissza akarta küldeni őt a börtönbe az óvadék feltételeinek megsértése miatt, mivel több tanúval is megpróbált kapcsolatba lépni. Az Igazságügyi Minisztérium szerint Bankman-Fried azáltal, hogy kapcsolatba lépett az FTX.US volt jogi tanácsadójával, Ryne Millerrel, és egy virtuális privát hálózatot (VPN) használt – állítólag “a Super Bowl megtekintésére” -, elegendő okot adott az óvadék feltételeinek módosítására. Az utolsó csepp a pohárban az volt, amikor Bankman-Fried az Alameda Research volt vezérigazgatója, Caroline Ellison privát naplójának egy részét megosztotta a New York Times-szal.

Lewis Kaplan bíró egy hosszú szóbeli rendelkezésben hivatkozott mindkét kapcsolatfelvételi kísérletre. Bár a VPN használata önmagában nem jelentős, ez rávilágít Bankman-Fried gondolkodásmódjára, mondta. Bankman-Fried védelmi csapata elismerte, hogy megosztott néhány naplóoldalt a Times-szal, bár ügyvédei vitatták, hogy tanúkat próbált volna meg befolyásolni. A védelmi csapat továbbá azzal érvelt, hogy Bankman-Fried bebörtönzése nehezebbé tenné a tárgyalására való felkészülést.

A meghallgatás során az asszisztens amerikai ügyész, Danielle Sassoon amellett érvelt, hogy Bankman-Fried őrizetbe vételét az indokolja, hogy egyre gyakrabban látogatott New Yorkba az előzetes tárgyalásokra és a tárgyalásra való felkészülésre.

“Amíg itt van, gyakorlatilag felügyelet nélkül van.” – mondta.

Megúszhatja a börtönt a csaló?

Az Igazságügyi Minisztériumnak alternatív opciói is voltak arra az esetre, ha a bíró elutasítja Bankman-Fried őrizetbe vételét. A kormányzat házi őrizettel is beérte volna, minden látogató eltiltásával és az internet-hozzáférés teljes blokkolásával – kivéve a tárgyalásra való felkészüléshez szükséges két adatbázist. Ez magában foglalta volna a Google Drive blokkolását is. Sassoon megjegyezte, hogy Ellison naplója azon Drive fájlok között volt, amelyekhez Bankman-Fried hozzáférhetett. Mark Cohen, Bankman-Fried ügyvédje azzal próbált érvelni, hogy nincs elegendő jogalap ahhoz, hogy a tárgyalás előtt börtönbe zárják.

Bankman-Fried ügyvédei azt mondták, hogy fellebbeznek a döntés ellen, és kérvényezték az óvadék visszavonásának felfüggesztését, amíg a fellebbezést meghallgatják. A bíró elutasította a felfüggesztést. Bankman-Fried tárgyalás előtti bebörtönzése nem jelenti azt, hogy a tárgyalás után is börtönbe kerülne. Az ellene felhozott vádak legalább egyikében bűnösnek kell találniuk, hogy el tudják ítélni. Az eddigiek alapján azonban valószínűsíthető, hogy így fognak tenni.

(Forrás: CoinDesk)

(Borítókép: Depositphotos)