Bitcoin: túl a negyedik felezésen

A Bitcoint érintő egyik legfontosabb esemény zajlott le a hétvégén: a felezés. Szombat hajnaltól (április 20.) ugyanis a bányászok jutalma felére csökkent – 2012, 2016 és 2020 után immár negyedik alkalommal a kriptovaluta történelmében. A felezéseket eddig rendre egy jelentősebb árfolyam-növekedés követett. Ez alkalommal a trend már a felezést megelőzően is megfigyelhető volt.

Mi az a felezés?

A felezés során a bitcoin bányászatért járó jutalom feleződik meg. Ez az a jutalom amelyet a bányászok a bitcoin (BTC) blokkláncán végbemenő tranzakciók validálásáért és az egyes blokkok létrehozásáért kapnak. Lényegében ez motiválja őket a rendszer működtetésére.

A bányászok jutalma 210 ezer blokk feldolgozása után feleződik, amely átlagosan 4 évet vesz igénybe. A mostani felezés a negyedik 2012, 2016 és 2020 után, ez alkalommal a jutalom blokkonként 6,25 bitcoinról 3,125-re csökkent. A felezés elsősorban egy dezinflációs mechanizmusként lett beépítve a rendszerbe. A kibocsátás az algoritmus szerint 2140-ig tart majd.


Forrás: Crypto.com

Piaci hatások

A felezés hatására az árfolyam rendszerint emelkedik. Ez azzal van összefüggésben, hogy bár a kínálat továbbra is nő, a kibocsátás, azaz a növekedés üteme lassul. Ez az egyetlen árfolyamot befolyásoló esemény, ami a Bitcoin alapvető működéséből fakad. Az összes többi hatás mely az árfolyamot éri különböző makrogazdasági eseményekből adódik.

A mostani felezés jelentősen más környezetben történik, mint az eddigiek. A nagybefektetők egyre nagyobb súllyal vannak jelen a piacon, elérhetővé váltak a bitcoin ETF-ek és már a felezés megelőző hónapokban nagyot emelkedett az árfolyam.

Az, hogy ezúttal is drágul-e majd a Bitcoin, egyelőre kérdéses, de az eddigi felezések világosan azt mutatják, hogy pozitív hatással van az árfolyamra az esemény. Jellemző, hogy a felezés után nem sokkal lefelé korrigál az árfolyam, az emelkedés pedig inkább hosszabb távon érzékelhető. Korábban márciusban történelmi csúcsra is jutott a bitcoin, igaz ezt követően hamar visszazuhant.

(Forrás: Finextra.com, Crypto.com)