Belép a digitális évtizedbe a Közel-Kelet

Bemutatta digitális pénzügyi programját az Egyesült Arab Emírségek központi bankja. Célja, hogy felgyorsítsa az ország pénzügyeinek digitális fejlődését, és ezzel a legnagyobbak közé kerüljön a nemzetközi porondon.

A Financial Infrastructure Transformation (FIT) program első szakaszában a digitális fizetési infrastruktúrákon és szolgáltatásokon lesz a hangsúly. A tervek között szerepel egy nemzeti bankkártyahálózat létrehozása, egy új azonnali fizetési platform bevezetése, valamint egy digitális jegybankpénz piacra dobása belföldi és határokon átívelő tranzakciókra.

A bankkártyahálózat vélhetően a Mastercarddal és a Visa-val venné fel a versenyt. Az elmúlt hetekben már érkezett példa egy hasonló kezdeményezésre. Mint beszámoltunk róla, Nigériában bevezették az AfriGo hálózatát, amelytől azt remélik, hogy egy olcsóbb és elérhetőbb alternatívár kínáljon a nagyágyúkhoz képest.

A tervezett azonnali fizetési rendszer a nap minden percében biztosítaná a gyors utalást, valamint minden pénzügyi intézménynek kötelezően be kell kapcsolódnia – hasonlóan a magyar megoldáshoz. Az azonnali fizetések elterjedésétől fokozódó pénzügyi innovációt vár a központi bank. Később kiderül, hogy ez mennyire teljesül, Magyarországon egyelőre még várunk az AFR-re épülő fintech megoldások sikereire.

Digitális pénzügyi forradalom van kialakulóban

A világ számos országához hasonlóan az Egyesült Arab Emírségek is nagy jövőt jósol a digitális jegybankpénzeknek. A kriptovaluták és blockchain technológia által inspirált pénzek hatékonyabb folyamatokat segíthetnek elő, amelyekre a nemzetközi utalások során kifejezetten nagy az igény.

Ez a három cél csak egy része a FIT programnak, azonban teljesítésük már óriási mértékben javítana az ország pénzügyi infrastruktúráján. Több előnyük mellett elősegíthetik egy készpénzmentes jövő kialakítását, ami kiemelt terve a központi banknak.

A további tervek között szerepel még egy pénzügyi felhő, egy elektronikus ügyfél-azonosítási megoldás, valamint nyílt pénzügyi platformok létrehozása. A remények szerint ezek javítani fogják a szabályozási megfelelést, csökkentik a működési költségeket, elősegítik a nagyobb mértékű innovációt és javítják az ügyfélélményt.

(Forrás: The Fintech Times)

(Címlapkép: Depositphotos)