Bankszektor 2021 – a lakossági bankolás 2021-ben

Június 1-jén, kedden zajlott le a konferenciaszervezéssel foglalkozó IIR Magyarország kétalkalmas eseményének, a Bankszektor 2021 konferencia második felvonása, amelynek célja a bankpiacot jellemző aktuális trendek, tapasztalatok és a várható jövő felvázolása, közös megvitatása volt. Az eseményen számos banki, illetve szabályozói oldalról érkező szakember előadását hallgathatták végig a résztvevők, olyan releváns témákban, mint az online hitelezés terjedése a bankszektorban, a lakossági és ingatlanhitelezési piac aktuális helyzete, vagy épp a pandémia hatása a fogyasztói hitelezésre.

A nap első előadója Szabó Gergely, a K&H Csoport szenior termékmenedzsere volt, aki a digitális hitelezésre való átállásról beszélt, kifejtve a folyamat jelenlegi állását, valamint az aktuális kihívásokat és teendőket. A szakember elmondta, az elmúlt két évben szignifikánsan nőtt a digitális banki szolgáltatásokat igénybe vevő ügyfelek aránya, az appon keresztül bankoló ügyfelek egyre többen vannak, az offline bankolók aránya pedig ezzel párhuzamosan csökkenni kezdett. A tendencia elsősorban a 15-49 évesek körében figyelhető meg, míg az idősebb generáció esetében a megszokotthoz való ragaszkodás és az emberi interakció igénye egyelőre limitálja a nyitottságot. 

Ezt követően egy kerekasztal beszélgetést hallgathattak végig a résztvevők, melynek témáját a Lakás és ingatlanhitelezéssel kapcsolatos tapasztalatok és várakozások szolgáltatták. A moderátor, Nagy Tamás, a Magyar Nemzeti Bank igazgatója hangsúlyozta, hogy a bizonytalanság, a visszaeső munkaerőpiac, valamint a csökkenő tranzakciószámok által fémjelzett 2020-as év után idén már a fellendülés egyértelmű jelei mutatkoznak, ezt támogatják meg az új otthonteremtési kedvezmények, valamint az újrainduló gazdaság. A panel résztvevői szintén reményteljes jövőképet vizionáltak maguk elé, általános tapasztalatuk ugyanis az, hogy az új év javuló körülményeket hozott a lakossági hitelek piacára. Szintén normalizálódó hitelezésről számoltak be a fogyasztói hitelekkel kapcsolatos kerekasztal résztvevői, Szakács János, a Magyar Nemzeti Bank főosztályvezetője szerint látványos a személyi hitelkihelyezés dinamikus növekedése, ez a tendencia pedig szerződésszám és volumen tekintetében egyaránt jelen van. 

Végül Pulai György, a Magyar Nemzeti Bank igazgatója tartotta meg prezentációját a kkv-k forráshoz jutását segítő jegybanki intézkedésekről. Előadásában a szakember hosszasan kitért az immáron nyolcéves Növekedési Hitelprogramra, illetve annak jelentőségére a kis- és középvállalkozásoknak való hitelfolyósításban. Mint mondta, az NHP a versenyhelyzet növelésével, digitális folyamatok elterjesztésével, gyors ügyintézéssel, kedvező árazással, valamint kiszámítható minőséggel és tájékoztatással közvetített hozzáadott értéket a hazai kkv-k részére. A digitalizáció, mint a legtöbb esetben, a kkv-s hitelezés esetében is megérkezett hazánkba, a folytatásban pedig ez a trend csupán erősödni fog.

Bátorfi Botond