Kivételesen magas kamatot, 12,25%-ot is kaphatunk

A magyarországi technológia cégek megalakulását és fejlődését, valamint a hazai startup közösség erősödését támogató Startup Hungary szervezésében került megrendezésre a The Spot Budapestben egy újabb “fireside chat” a Lightyear társalapítójával és vezérigazgatójával, Martin Sokk-kal. 

A világ legnagyobb részvénypiacaihoz hozzáférő és ETF-ek kereskedelmét is lehetővé alkalmazás nem idegen a Fintech.hu olvasói számára, sikereiről korábban is beszámoltunk.

A többdevizás számlát és kereskedést kínáló szolgáltatás egy hónapja már a magyarországi ügyfelek számára is elérhető. Forint mellett akár dollárban, euróban, vagy fontban is tarthatják megtakarításaikat a felhasználók.

A Lightyear nagyon kedvező mindössze 0,35%-os díjat számít fel a devizaváltásért. Az alkalmazás minden európai uniós ügylet után 1 eurós, minden egyesült királyságbeli ügylet után pedig 1 fontos díjat számol fel. Az amerikai értékpapír-tranzakciókat illetően 0,1 százalékos díjat szab ki, 1 dolláros maximális díjjal.

A Lightyear ezenkívül a töredékrészvények vásárlását is lehetővé teszi a felhasználók számára, az ETF-ek vásárlása pedig díjmentes. Az alacsony díjak mellett azonban fájó pont a TBSZ számla hiánya. Bár már terítéken van a termékfejlesztés, még nem tudni mikor vezethetik be. Addig is figyelni kell arra, hogy kamatadó fizetési kötelezettség keletkezhet az ügyletek során.

A Lightyear egyik legerősebb kínálata a magyar ügyfeleknek a 12,25 százalékos kamat, amit az alkalmazásban be nem fektetett forintokra kínál. Legalább ilyen erős ajánlat a dollárok utáni 4,25 százalék, az eurók utáni 2,5 százalék, valamint a fontok utáni 3,75 százalék.

Hiánypótló alkalmazással bővült a magyar piac

Az ilyen lehetőségekre nagy szükség van, hiszen az előadás szerint a hazai lakosság mindössze nagyjából 12 százaléka rendelkezik valamilyen befektetéssel, míg ez a szám az Európai Unióban 15 százalék, Amerikában pedig 50 százalék. Látszik, van tér fejlődni a tudatos pénzügyi tervezés és megtakarítás terén.

Maga az applikáció ehhez nyújt támogatást. Használata rendkívül könnyű és egyértelmű. A regisztráció és az azonosítás – ahogy ez egy vezető fintech startup-tól el is várható – élményszámba menően gyors, egyszerű és természetesen teljesen digitális.

Martin Sokk a kérdésekre válaszolva elmondta, hogy a cég az észt pénzügyi felügyelet engedélye alapján működik Magyarországon, így minden magyar ügyfélre az észt befektető-védelmi folyamatok vonatkoznak. Szükség esetén ez 20 000 euróig (nagyjából 7,5 millió forint) terjedő kártalanítást is jelent.

Előadásában arra is kitért, hogy a kripto befektetéseket egy izgalmas és érdekes területnek tartják. A piac relatíve kis mérete miatt azonban ezzel egyelőre nem foglalkoznak. Tapasztalataik szerint, bár sokan tartanak befektetésként valamennyi kriptót – jellemzően bitcoint – ez jelenleg még csak a portfóliójuk egy kis, néhány százalékos részét teszi ki.

Az alkalmazás mind az App Store-ból mind pedig a Google Play-ből letölthető.

(Címlapkép: Darab Zsuzsa)