Az N26 saját szakszervezete ellen fordult

A német N26 digitális bank alapítói korlátozásokat vezettek be, hogy megakadályozzák egy, a cégre szerintük káros szakszervezet létrejöttét és későbbi működését egyaránt. A cég két alapítója, May Tayenthal és Valentin Stalf az N26 hat alkalmazottja ellen kezdett hivatalos lépésekbe, mivel állításuk szerint a szakszervezet szinte minden olyan értékkel szembe akar menni, amiben az N26 a 2013-as alapítása óta hitt és amit a mai napig is képvisel.

A vezetőség már korábban tudomást szerzett egy hamarosan megtartandó szakszervezeti ülésről, de csak az utolsó pillanatban adták ki azt a hivatalos végzést, mely a koronavírusra, valamint a rossz higéniai helyzetre hivatkozva megtiltotta volna annak lebonyolítását, de a szakszervezet tagjai egy jogi kiskapunak köszönhetően mégis meg tudták tartani az ülést.

Az alkalmazottak szerint nem ez az első eset, hogy a cég a szakszervezet működését szabotálja, egy korábbi alkalommal ugyanarra az időpontra, az utolsó pillanatban összehívott céges megbeszéléssel már egyszer sikerült meghiúsítani egy ülést, a mostani végzés pedig állításuk szerint nem véletlenül pont most született meg, pedig már jó ideje tudta a vezetőség, hogy milyen higiéniai körülmények között mennek a találkozók, de mégis éppen eddig vártak a korlátozás bevezetésével. A vezetőség a szakszervezeti ülés előtt nem sokkal kiküldött egy emailt a cég alkalmazottainak, melyben bejelentették, hogy ők is tartani fognak egy nyílt megbeszélést, mely ez alkalommal is egy időben lesz a szakszervezeti üléssel, és ahol készek lesznek leülni és meghallgatni a vezetőségre, valamint a cég működésére irányuló panaszokat.

A szakszervezet egy nyílt levélben reagált az újonnan bejelentett megbeszélésre, melyben emlékeztették a vezetőséget, hogy a német munkajogi törvénykönyv alapján jogukban áll a saját szakszervezetük fenntartása, valamint hangsúlyozták, hogy jelenleg nagyon erős a negatív hang a cég alkalmazottai között a cég vezetését illetően. Emlékeztették a vezetőséget arra is, hogy egy külsős cég által nemrég lebonyolított belső közvélemény kutatás eredménye is azt hozta ki, hogy sokan szükségesnek tartják a munkakörülmények színvonalának javítását, valamint egy mindenki számára megfelelő kommunikációs csatorna létrehozását, ahol a két fél egyenjogúként ülhet le és mondhatja el véleményét a másik félről. A korlátozásnak köszönhetően a szakszervezet hat alapítója végül nem vehetett részt az ülésen, de a munkajogi törvényeknek köszönhetően így is meg tudták őket választani a szakszervezet vezetői testületébe.

Forrás: Altfi

Horváth Tamás