Új irányt vehet az EU blockchain programja

Az állami szektor első európai blockchain infrastruktúráját kivánta létrehozni a European Blockchain Services Infrastructure Consortium (EBSI) névre keresztelt program, azonban ez még várat magára. Belgium digitalizációs minisztere új lendületet szeretne adni a projektnek, de nem egyértelműek a céljai.

Az EBSI blockchain infrastruktúrára 60 millió eurót költött az Európai Unió 2020-as fennállása óta. A nagyszabású projektet az indulásakor az Európai Bizottság és az Európai Tanács, tehát mind a 27 tagállam kormánya egybehangzóan támogatta.

Elmaradnak az eredmények a várakozásoktól

Az ötlet az olyan folyamatok decentralizálása volt mint a választáson leadott szavazatok számlálása, bizalmas egészségügyi adatok kezelése, a blockchain alkalmazása az ellátási láncokban, tehát átfogóan a digitális személyazonosságok ellenőrzése. Ez többek közt védelmet nyújthatna a kibertámadások ellen, amelyek egyre gyakrabban érik az EU intézményeit.

Ezeket a várakozásokat azonban egyelőre nem tudta megközeliteni a program. A projektben dolgozók szerint a fejlesztések nem megfelelő minősége, mellett hiányzik az érdeklődés is az országok és nagyobb intézmények részéről.

Új lendületet kaphat a projekt

A projekt már feledésbe merülni látszott, amikor 2024 elején, a belga EU-elnökséget kihasználva Mathieu Michel, Belgium digitalizációért felelős minisztere, napirendre tűzte újraélesztését. Elképzelése szerint az egész programot Europeum néven rebrandelnék és több konkrét új funkciót is bevezetnének. Ezek között megnevezte a vezetői jogosítványok EU-s szintű elismerét, az ÁFA bejelentések megkönnyítését, a digitális euró használatát és akár városok digitális ikerpárjának modellezését. 

Belgium uniós elnöksége január elején kezdődött és júniusban véget is ér, a projekt kritikusai szerint azonban továbbra sincs látható eredménye az EBSI-nek, csak további eurómilliókat pazarolnak el. 

“Még akkor sem pénzkidobás ez, ha elveszítjük ezt a 800 ezer eurót, ha ahhoz viszonyítjuk, amit az ilyen befektetesek hozhatnak. Nem az a lényeg, hogy eldöntöttük vagy tudjuk, hogy ez a jövő, hanem az, hogy kísérletezzünk és új dolgokat próbáljunk ki.”

– mondta Mathieu Michel a Politico kérdésére válaszolva.

Sok még a kérdőjel

Az továbbra sem világos, hogyan oldják majd meg az eddigi problémákat, és miben lesz más a program a korábbiakhoz képest. További következtetéseket spekulatív lenne levonni a programmal kapcsolatban, annyi biztos, hogy a belga miniszter eddig 9 tagállammal állapodott meg a támogatásról és további 3 jelezte érdeklődését. Egyelőre tehát az EBSI nem merül el a teljes feledésbe.


(Forrás: Politico)

(Címlapkép: Depositphotos)