Átalakulóban az európai fintech

Az európai fintech szektor jelentős változáson megy keresztül. Iparági szereplők felvásárlásokról és összeolvadásokról suttognak. Csupán pletykákról lenne szó vagy van valóságalapjuk is a híreknek?

Az európai fintech szcéna az elmúlt évtizedet nagyrészt végig növekedési pályán töltötte. A gigászi finanszírozási körök és az ebből származó égbe szökő értékelések gondoskodtak erről. A megemelkedett kamatkörnyezet jelentette kihívások azonban megingatták az ágazat alapjait. A mostani gazdasági légkör a kockázati tőkebefektetőket megfontoltabbá tette a finanszírozások terén.

Mi áll tehát a fintech területen tapasztalt felvásárlási és fúziós híresztelések hátterében?

A finanszírozás csökkenése paradigmaváltást idézett elő a fintech vállalatok stratégiai döntéseiben. Sok vállalat inkább már a fúziókat és felvásárlásokat fontolgatja a befektetői források hajszolásának életképes alternatívájaként. Az indoklás? Azok a vállalatok, amelyek a közelmúltban még a magas értékelések dicsőségében sütkéreztek, közel állnak pénzügyi forrásaik kimerítéséhez. Philip Benton, az Omdia tanácsadó cég munkatársának meglátása is ezt támasztja alá. Szerinte a korai szakaszban történő forrásszerzés még mindig találhat érdeklődőket, a későbbi szakaszokban a pénzeszközök megszerzése jelentősen nagyobb kihívássá vált.

Kaushik Subramanian, az EQT Ventures kockázatitőke-társaság szakértője 2023 második felére az akvizíciós és fúziós tevékenységek fellendülését várja. Úgy véli, hogy a fintech számos ágazatában több szereplő kínál hasonló szolgáltatásokat. Alapvetően az efféle cégek területén vár komolyabb összeolvasádokat és felvásárlásokat.

Egyes fintech ágazatban tevékenykedő vezetők azt valószínűsítik, hogy a jelenleg a B2B fintechek ellenállóbbak a B2C (avagy fogyasztói) fintechekkel szemben. A befektetői hozzáállás pillanatnyilag a fenntartható növekedést és a világos jövedelmezőségi útvonalakat preferálja. Azok a vállalatok tudnak mostanában sikeres tőkebevonást végrehajtani, amelyek ezen feltételeknek megfelelnek.

Olga Shikhantsova, a Speedinvest kockázatitőke-társaság partnere hozzátette, hogy a befektetők megnyeréséhez a fintecheknek jól meghatározott bevételtermelő stratégiára és átlátható jövedelmezőségi ütemtervre van szükségük. Ő azt várja, hogy az általános megközelítéstől az iparágspecifikusabb fintech megoldások felé mozdul el a befektetők fókusza.

Az világos, hogy a fintech finanszírozási környezet kihívásoktól hemzseg. Ez kiváltképp igaz az újonnan létrehozott B2C fintech cégekre. Az olyan óriások, mint a Revolut vagy a Monzo, amelyek megalapozott értékajánlattal és hűséges ügyfélkörrel rendelkeznek, kedvező helyzetben vannak. Az újabb belépők azonban gyorsan egy ingoványos területen találhatják magukat. Ahhoz, hogy itt túléljenek piaci jártasságra és szilárd pénzügyi stratégiára van szükségük.

Összefoglalva tehát, ahogy az európai fintech szektor átvészeli ezeket a viharos időket, az összeolvadások és felvásárlások válhatnak az új normává. Mindeközben a vállalatok pedig olyan stratégiák kialakítására kényszerülnek, amelyek stabil, megbízható bevételt generáló forrásokra épülnek.

(Forrás: TNW)