Újabb egykori kripto milliárdos vonulhat börtönbe, miután Alexander Mashinsky 12 év letöltendő börtönbüntetést kapott az Egyesült Államokban. A Celsius Network alapítója és volt vezérigazgatója bűnösnek vallotta magát befektetők megtévesztésében és kriptoeszközök manipulálásában. Mashinsky már a sokadik prominens alakja a kriptokereskedők világának, akit elítél egy amerikai bíróság az általa vezetett platform működésével összefüggésben.
Börtön vár a milliárdos üzletemberre
A kriptovilág egyik legnagyobb összeomlásának középpontjában álló Alexander Mashinsky csütörtökön hallgatta meg ítéletét a manhattani bíróság tárgyalótermében – ugyanott, ahol már több kriptós vezetőt is felelősségre vontak. A Celsius egykori vezérét 12 év börtönre ítélték árupiaci csalásért és a Celsius token, a CEL manipulálásáért. Mashinsky tavaly decemberben bűnösnek vallotta magát a vádak egy részében, akinek becsült vagyona egy időben elérte a 3 milliárd dollárt.
Az üzletember 2023-ban került először a hatóságok célkeresztjébe, amikor az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet és az Árukereskedelmi Határidős Ügyletek Kereskedelmi Felügyelete is eljárást indított ellene több milliárd dolláros csalás miatt. Az ügy hátterében az állt, hogy a Celsius Network egy „kriptobank” imázsát építve biztonságos, magas hozamú platformként reklámozta magát, miközben vezetője titokban több tízmillió dollárnyi részesedését adta el. A vállalat 2021 végére közel 25 milliárd dollárnyi ügyfélvagyont kezelt.
Éveken át észrevétlen maradt Mashinsky csalása
Az amerikai ügyészség szerint Mashinsky és társai éveken keresztül mesterségesen fújták fel a CEL árfolyamát megtévesztve és meglopva saját befektetőiket. A csalás során több száz millió dollár értékben vásároltak a CEL-ből nyílt piaci műveletekkel, amit gyakran a befektetők pénzéből finanszíroztak. A vállalat ügyfelei minderről természetesen semmit sem tudtak, ezért joggal hihették azt, hogy pénzük jó kezekben van. A történet csúcspontján, 2022 júniusában a Celsius hirtelen befagyasztotta az ügyfélkifizetéseket. Több mint 4,7 milliárd dollárnyi ügyfélvagyon vált elérhetetlenné egyik napról a másikra. A következő hónapban a vállalat csődöt jelentett, és több százezer ügyfél szenvedett komoly veszteségeket.
Az ügyben eljáró amerikai ügyész, Jay Clayton azt mondta, hogy Mashinsky kiskereskedelmi befektetőket célzott meg hamis ígéretekkel. „Mashinsky azzal reklámozta platformját, hogy nagyobb biztonságban lesznek a befektetők kriptovalutái, mint egy bankban. A valóságban viszont kockázatos spekulációkra használta ezeket az eszközöket, és a saját zsebeit tömte meg, miközben az ügyfelei dollármilliárdokat vesztettek.” – fogalmazott Clayton.
Nem egyedi esetről van szó
Mashinsky bukása nem ez első és vélhetően nem is az utolsó a kriptokereskedők világából. A mostani ítélet jól illeszkedik abba a trendbe, amely során a kriptoipar nagyágyúit vonják felelősségre. Tavaly év elején ítélték el az FTX alapítóját, Sam Bankman-Friedet, aki 25 év börtönt kapott egy nagyon hasonló csalás miatt, amire még 2022 év végén derült fény. A Binance vezetője, Changpeng Zhao 2023-ban mondott le pozíciójáról és vallotta magát bűnösnek pénzmosás elleni fellépés elmulasztása miatt. Do Kwon, a Terraform Labs alapítója pedig jelenleg is rendőrségi felügyelet alatt áll, aki szintén félrevezette befektetőit, akiknek ezzel 40 milliárd dolláros kárt okozott.
Címlapkép: Web Summit/Flickr