Aggódik az IMF a kiberbűnözők miatt

A Nemzetközi Valutalap (IMF) elemzése szerint 12 milliárd dollár veszteséget okoztak kiberbűnözők a pénzügyi szolgáltatóknak az elmúlt két évtizedben. Az adatok nem sok jóval kecsegtetnek a jövőre nézve sem, az IMF szerint szorosabb nemzetközi együttműködés szükséges. A támadások számának és a károkozás mértékének növekedése akár a globális pénzügyi rendszer stabilitását is veszélyeztetheti.

Egy kisebb ország GDP-je a tét

Aggasztó adatot közölt az IMF, miután megvizsgálta a pénzügyi szektort ért kibertámadásokat. Az IMF elemzői arra jutottak, hogy 12 milliárd dollár veszteséget okozott a kiberbűnözés a pénzügyi szolgáltóknak világszerte az elmúlt 20 évben. Ez több, mint egy kisebb afrikai ország éves bruttó hazai összterméke, de éppen csak kevesebb, mint a 6.6 millió fős Kirgizisztáné.

A trend sem kecsegtet semmi jóval az elemzők szerint. A támadások száma megduplázódott a koronavírus járvány óta, a pénzügyi veszteség pedig a négyszeresére nőtt az utóbbi 6 évben. A pénzügyi szektor 2017 és 2023 között 2.5 milliárd dollár kárt szenevedett el kibertámadások következtében. A jelentés kiemeli, hogy a reputációs veszteség és a kiberbiztonságra költött kiadások a közvetlen pénzügyi kárnál jóval magasabbak lehetnek.

A kiberbűnözők a pénzügyi szektor működését veszélyeztetik

Az IMF szerint a bankok, vagyonkezelők és biztosítók ellen indított kibertámadások egyre nagyobb veszélyt jelentenek a pénzügyi rendszer működésére. A teljes kiberbűnözés közel ötöde irányul a pénzügyi szektor vállalatai ellen, ezen belül is a bankok a bűnözők fő célpontjai.  A tanulmány szerzői megjegyzik, hogy bár nem beszélhetünk rendszerszintű incidensekről, a legnagyobb pénzintézetek elleni támadások a makroszintű stabilitásra jelentenek veszélyt. Az ilyen támadások csökkenthetik a rendszer iránti bizalmat és megzavarhatják kritikus szolgáltatások működését.

A fejlett gazdaságok bankjai nagyobb kitettséggel néznek szembe, mint a fejlődő országok pénzintézetei. A JP Morgan például arról számolt be, hogy naponta 45 milliárd kiberfenyegetés éri. Ezután nem meglepő, hogy évente 15 milliárd dollárt költ technológiai fejlesztésre, hogy csökkentse a kibertámadások okozta kockázatait.

Az IMF jelentése szerint a nemzetközi együttműködés fokozásával lehet a leghatékonyabban fellépni a kiberbűnözőkkel szemben. A kiberbűnözés mára egy globális jelenséggé nőtte ki magát, jellemző, hogy különböző technikák és technológiák lépésről lépésre terjednek el az egész világon. Ha növekszik az országok és pénzügyi szolgáltatók között az együttműködés, akkor a támadások egy része megelőzhető lenne.

Forrás: Finextra

Címlapkép: depositphotos