A Wirecard-botrány

A Fintech Világa mai adásában Suppan Márton és Érczfalvi András Juhász Benedekkel, a Peak COO-jával beszélgetnek a tavalyi nyár egyik, ha nem a legnagyobb pénzügyi botrányáról, amely a Wirecard fizetési szolgáltatóval volt kapcsolatos. A 2020 júniusában kirobbant Wirecard botrány középpontjában az állt, hogy a frankfurti tőzsdén (és annak DAX indexén) jegyzett Wirecard AG meghamisította könyveit, és 1,9 milliárd Euró értékű fiktív bevételt tárolt fiktív távol-keleti számlákon.

Az adásban elhangzik, hogy az eset az elmúlt évtized legnagyobb fintech botránya volt, nem csupán a felderített csalások jellege és mértéke miatt, hanem azért is, mert egyes vélemények szerint a helyzet létrejöttében a német hatóságoknak, sőt a német kormányzat tagjainak is szerepe lehetett. A német pénzügyi felügyeletet számos kritika érte amiatt, hogy nem volt kellően szigorú és alapos a vállalat beszámolóinak áttekintésében, hiszen megfelelő alaposság és szakértelem mellett észre kellett volna venniük, hogy a vállalat könyvei nincsenek rendben. A helyzetet tovább fokozza, hogy a Wirecardra a német gazdaság pénzügyi/technológiai unikornisaként, a technológiai fejlődés és siker megtestesítőjeként tekintettek, nem sokkal a botrány kirobbanása előtt még személyesen Angela Merkel járt közben Kínában a vállalat ázsiai terjeszkedéséért. 

A résztvevők elmondják, hogy ugyan a történet fontos tanulságokkal szolgál és hatékony eszköze lehet a pénzügyi biztonság fontosságával kapcsolatos diskurzus elindításának, összességében nem ad okot a fintech szektor egészének megkérdőjelezésére. Végtére is a Wirecard esetében sem a fintech aspektus került elsősorban górcső alá, sokkal inkább a tőzsdefelügyeleti szervek mulasztása borzolta fel a kedélyeket.