A csalók visszatértek a gyökerekhez: egy régi módszer ütötte fel újra a fejét

A bűnözők mindig is innovatív módszerekkel próbálták meg áldozataikat átverni, és kicsalni a pénzt a zsebükből. Az internet korában ezek a módszerek egyre inkább a digitális térben kerülnek bevetésre. Sokat hallhatunk például telefonos és sms-es csalásokról, kriptovaluta csalásokról, vagy hamis webshopokról is. A tavalyi évben azonban egy régi módszer ütötte fel a fejét újra: visszatért a bankjegyhamisítás.

Több millió hamisított USA dollár van a körforgásban

Főleg az USA-ban jelentenek egyre nagyobb gondot a bankjegy hamisítások. Az amerikai titkosszolgálat 2023-ban 22 millió dollár értékben foglalt le hamis bankjegyeket, és összesen 197 letartóztatást végeztek el ezügyben. Jelentősen nagyobb értékben, mint más nyugati országokban.

A titkosszolgálat jelentése szerint ennek egyik oka, hogy az USA dollár számos országban elfogadott törvényes fizetőeszköz – főleg Dél- és Közép-Amerikában és a csendes-óceáni térségben. Emellett az új, kifinomult nyomtatógépek is jelentősen hozzájárulnak a szofisztikált bankjegy hamisításhoz.

A hamisított bankjegyekkel leginkább a kiskereskedelmi üzletek és a vendéglátó egységek járnak rosszul, és leginkább ők vannak kitéve a veszélynek. Főleg azért, mert a Fed (amerikai nemzeti bank) nem téríti meg a hamis dollároknak az értékét az áldozatoknak (a legtöbb ország nemzeti bankjához hasonlóan).

Becslések szerint a tavalyi évben kivont 22 millió dollár ellenére továbbra is mintegy 70 millió dollárnyi hamis bankjegy lehet a körforgásban az USA-ban.

Az EU-ban is megnőtt a bankjegyhamisítás

Az Eurózónában tavaly 467 ezer darab hamis bankjegyet vontak ki a forgalomból. Ezzel 1 millió valós euro bankjegyre mindössze 16 hamis euró bankjegy jut. Az arány azonban a 2022-es évhez képest 23 százalékkal megnövekedett.

Németországban a Bundesbank (német nemzeti bank) 56 ezer hamis bankjegyet vont ki a körforgásból 2023-ban, összesen 5,1 millió euró értékben. A hamisított bankjegyek száma ott 2022-höz képest 28 százalékkal növekedett, míg értékük 90 százalékkal nőtt. Az Eurózónában is, mint ahogy a legtöbb országban, beleértve Magyarországot is, a nagyobb címletek hamisítása a jellemző.

A Németországban tapasztalt növekedés aggodalomra adhat okot, ugyanis a pandémia alatt bekövetkező digitalizációs hatásokat követően jelentősen visszaestek az ilyesfajta hamisítások az EU-ban. Ugyanakkor Németországban továbbra is jelentős a készpénzhasználat – a fizetések kevesebb mint 40 százaléka történik digitális módon.

Magyarországon kiemelkedően alacsony a hamisítás

Itthon a legfrissebb jelentés szerint 2023 harmadik negyedévéig (szeptemberig) mindössze 363 forinthamisítványt szűrtek ki a hatóságok. Így a tavalyi teljes évben lehetséges, hogy csökkent a hamisított bankjegyeknek a használata 2022-höz képest, amikor összesen 518 darab hamisított forintot vontak ki.

Magyarországon 2021 óta kötelező a kártyás fizetés elfogadása a legtöbb kereskedőnél. A digitális fizetések széleskörű bevezetése jó eredményekkel járt. 2022-ben ugyanis a digitális fizetések összértéke átlépte a készpénzes fizetésekét. Továbbá már 2 milliónál is több tokenizált bankkártya van a magyarok mobiltelefonjain. A digitális pénzügyi megoldásokra való átállás megnehezíti a hagyományos csalások, mint a bankjegy hamisítás fennmaradását, és egy biztonságosabb fizetési ökoszisztémát eredményez. 

Fontos megjegyezni, hogy a bankjegyhamisítás ritkán jelentkezik lakossági szinten. Itthon is leginkább a kereskedők és vendéglátósok a kiszolgáltatottak. Az MNB nem téríti meg a hamisított bankjegyek ellenértékét. Amennyiben hamisított bankjegyek gyanúja áll fenn, a jegybank díjmentesen ellenőrzi azoknak az érvényességét.

(Forrás: PYMNTS, ECB, DW, VG)

(Címlapkép: Depositphotos)