1 milliárd dolláros fintech felvásárlás

A latin-amerikai jelenlétének bővítése érdekében a Visa, a fizetési folyamatok óriása szerdán megerősítette a Pismo brazil fintech cég felvásárlásáról szóló megállapodását. Az 1 milliárd dolláros készpénzes vételárral járó akvizíció azt jelzi, hogy a Visa a közelmúltban bekövetkezett finanszírozási csökkenés ellenére továbbra is hisz a régió potenciáljában.

A Pismót érintő tranzakció a legjelentősebb fintech ügylet Latin-Amerikában a Nubank 2021 végi tőzsdei debütálása óta. Ráadásul ez a legjelentősebb startup tranzakció, amelyet idén nyilvánosságra hoztak.

Ez a lépés a Visa első jelentős akvizíciója 2021 óta, amikor a Visa a Tink, egy open banking platform és a Currencycloud, egy határokon átnyúló fizetésekre szakosodott brit cég megvásárlásával erősítette európai jelenlétét. Mindkét felvásárlás 2,2 milliárd dollárba került a Visa számára.

A Sao Paulóban székelő Pismo felhőalapú platformmal rendelkezik, amely pénzintézeteket szolgál ki. Több mint 70 millió számlával büszkélkedhet, és évente több mint 200 milliárd dollárnyi tranzakciót bonyolít le. Technológiája alapvető fontosságú ahhoz, hogy ügyfelei képesek legyenek Visa és Mastercard kártyákat kibocsátani. Az év elején a hírek szerint a Mastercard is érdeklődött a Pismo felvásárlása iránt.

Kevesen vártak ekkora ügyletet a Visa részéről

A Visa akvizíciójára egy olyan időszakban kerül sor, amikor a Sling Hub adatai szerint a kockázati finanszírozás Latin-Amerikában az előző év májusához képest 82%-kal csökkent. Ez a visszaesés a magas kamatlábaknak és a recessziós félelmeknek tulajdonítható, amelyek elbizonytalanították a globális piacokat és a lenyomták a technológiai cégek értékeltségeit.

A Visa kijelentette, hogy a Pismo megtartja meglévő vezetőségét a felvásárlást követően, amely várhatóan az év végéig lezárul. A Pismót hét évvel ezelőtt Ricardo Josua, Daniela Binatti, Juliana Binatti és Marcelo Parise vállalkozók alapították. A vállalat különböző régiókban, többek között Európában, Észak-Amerikában, Délkelet-Ázsiában, Indiában és Latin-Amerikában tevékenykedik.

Az indulása óta a Pismo több mint 110 millió dollárnyi tőkeinjekciót kapott impozáns befektetői csoportoktól. Ezek közé tartozik a japán SoftBank, az Amazon, az Accel kockázati tőkevállalat és a Headline, a Pismo magvető körének egyik korai befektetője. A Headline jelenleg a vállalat mintegy 30%-át birtokolja.

(Forrás: Reuters)