Miért vásárolt fel egy kriptoóriás egy mezőgazdasági céget?

A világ legnagyobb stablecoin kibocsátója, a Tether tavasszal szerzett többségi részesedést egy dél-amerikai mezőgazdasági vállalatban. Az ügylet mögött számos megfontolás állhat: részvétel az évi több ezermilliárd dolláros globális árukereskedelemben, árupiaci termékek tokenizációja, de akár az is, hogy biomasszából előállított villamos energiát használjanak a kriptobányászathoz.

Új fejezetet nyit a dél-amerikai Adecoagro mezőgazdasági vállalat számára az az áprilisban kötött üzlet, amely keretében részvényei 70 százalékát adta el a Tethernek, egy nagyjából 600 millió dolláros tranzakció keretében. A cég egyebek mellett tejtermékeket állít elő Argentínában, rizst Uruguayban, cukrot és etanolt Brazíliában.

Bővül a stablecoin valós felhasználása

A tranzakció Reuters összeállítása szerint egy újabb jele annak, hogy a gyorsan bővülő kriptoipar a hagyományos üzletek felé mozdul el, és szélesíti befektetéseit a fizikai eszközökbe. Ahogy arra Joe Sticco, egy a kriptodevizák piaci kapitalizációját tükröző indexet kidolgozó cég, a Cryptex Finance vezérigazgatója rámutatott

„A kriptoipar egyre inkább a digitális pénzügyek és a kézzelfogható eszközök összekapcsolására összpontosít.”

Sticco szerint a jövedelemtermelő eszközök, például termőföldek vagy élelmiszer-feldolgozó üzemek felvásárlásával a Tether megerősítheti mérlegét és fedezetet nyújthat az infláció ellen.

Gyorsabb, olcsóbb fizetések

A Tether a legnagyobb stablecoin, a dollárhoz kötött USDT kibocsátója. 2014 óta összesen 143 milliárd dollárnyi USDT-t bocsátottak ki. A cég idei első negyedéves jelentése szerint 149 milliárd dollár tartalékkal rendelkeznek, amelyből 120 milliárd dollár amerikai államkötvényekben van. A kritoóriás számára a dél-amerikai mezőgazdasági vállalat felvásárlása lehetőséget jelenthet arra, hogy stratégiai szerepet töltsön be az évi több ezermilliárd dolláros globális árukereskedelemben.

A Parfin, egy kriptovalutákkal végzet tranzakciókoz technológiát biztosító dél-amerikai vállalat vezérigazgatója, Marcos Viriato szerint a Tether növelni szeretné a stabilcoin használatát a határokon átnyúló fizetések lebonyolítására.

Ha egy brazil cég jelenleg árucikkeket ad el például Bolíviába, a fizetési tranzakció a hagyományos csatornákon keresztüli több mint három napot is igénybe vehet. Az USDT használatával ez másodpercek alatt megtörténik.

A Parfin a harmadik legnagyobb brazil bankkal, a Banco Bradescóval indított kísérleti projektet, amelyben a brazil áruexportőrök külföldi ügyfeleknek adnak el termékeket, akik stabilcoinokkal fizetnek. A Bradesco a Parfin infrastruktúráját használja az USDT átváltásához helyi pénznemre.

Vizsgálják a lehetőségeket

A Reuters megkereste a Tethert is a témához kapcsolódóan, ahol azt közölték, hogy befektetéseik során azokat a vállalatokat részesítik előnyben, amelyek bővítik értékesítési hálózatunkat és fokozhatják a stabilcoinok valós használatának térnyerését – erre kiváló példa az Adecoagro.

Hozzátették továbbá azt is: az Adecoagro vezetőségével és más iparági szakértőkkel együtt értékelik, hogy a stablecoinok hogyan növelhetnék a hatékonyságot és a likviditást az árupiaci kereskedésben.

Stablecoin használat az árupiacokon

Nem ez lenne ugyanakkor az első eset, amikor a stablecoint használnának árupiaci ügyletben. A Tether tavaly év végén számolt be arról, hogy egy nyersolajügyletet bonyolítottak le egy nagy olajtársaság és egy árukereskedő között, amelyet USDT-vel rendeztek.

A hírügynökség korábban arról is beszámolt, hogy Oroszország kriptovalutákat használ a Kínával és Indiával folytatott olajkereskedelmében, hogy megkerülje a nyugati szankciókat. Emellett Venezuela is kísérletezik a digitális valuták használatával a kereskedelemben.

Cukor és kukoricatokenek

Az agrárpiaci megjelenés egy másik opciója lehet a Tether számára az árucikkek tokenizációja – erre Gracy Chen, a Bitget kriptotőzsde vezérigazgatója utalt a hírügynökségnek nyilatkozva. Chen emlékeztetett arra, hogy a Tethernek már van egy arany tokene, amely árfolyamát az arany árához kötik és fedezete fizikai arany.

A szakember szerint a dél-amerikai vállalat felvásárlását követően jöhetnek a cukor- vagy a kukoricatokenek, amelyeket fedezeti ügyletekre vagy a betakarítás előtti finanszírozás biztosítékaként lehetne használni. Ezekkel a megoldásokat gyakorlatilag programozható pénzügyi eszközökké alakítanák a termőföldeket, a cukorgyárakat és a megújuló energiatermelő erőműveket.

Ezeket a lehetőségeket a Tether egyelőre nem zárta ki, jelentős potenciált látnak a valós eszközök, így a mezőgazdasági áruk, tokenizációjának feltárásában, de hangsúlyozták, hogy egyelőre nincsenek cukor- vagy kukoricatoken kibocsátására vonatkozó terveik.

Áram kriptobányászathoz

A kriptovállalat most más területekre fókuszál. Például arra, hogy az Adecoagro által dél-amerikai működésében termelt megújuló energiát, például a cukornádmalmokból származó biomasszából előállított áramot használjanak fel kriptobányászathoz.

(Címlapkép: Depositphotos)