A Visa 2025-ben is elindítja a női vállalkozókat támogató She’s Next programját. Bár a vállalkozó nők teljesítménye, innovációs képessége nem marad el férfitársakéitól, még mindig jelentősen kevesebb nő vállalkozik hazánkban és vállalkozói önértékelésük is alacsonyabb.
A Visa harmadik alkalommal indítja el a női tulajdonú vállalkozások fejlődését támogató She’s Next programját Magyarországon. A népszerű pályázatra 2025. április 30-ig egy egyszerűen kitölthető űrlap beküldésével pályázhatnak a női vállalkozók. Az öt nyertes és két különdíjban részesülő vállalkozónő az egyenként hárommillió forintos támogatáson túl, egyéves vállalkozására szabott mentorálásban is részesül.
A női vállalkozások aránya tendenciózusan a férfiak által irányított cégeké alatt marad, állapítja meg a Visa támogatásával készült jelentés, amelyet a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem a Global Entrepreneurship Monitor (GEM), a világ legnagyobb vállalkozáskutatásának részeként készített. A férfiak vállalkozási aktivitása – korosztálytól és vállalkozási típustól függetlenül – jellemzően magasabb a nőkénél. A férfiak mintegy másfélszer annyian állítják, hogy vállalkozást terveznek indítani a következő három évben, mint a nők. A már vállalkozó férfiak és nők közötti különbség a korai fázisú vállalkozások esetén a vállalkozási szempontból legaktívabb, 25-44 év közötti korosztályban, míg a bejáratott vállalkozások esetén a 44 évnél idősebbek körében a legnagyobb.
Innováció és alkotás: hajtóerők a vállalkozásindításban
A felmérés különösen izgalmas területe a vállalkozási motiváció vizsgálata, amely a magyar nők esetén kettős. Egyformán fontos számukra, hogy vállalkozásukkal hatást gyakoroljanak, valami lényegeset vigyenek véghez és hogy az élethelyzetüknek megfelelő munkalehetőséget találjanak. Mindkét tényezőt a nők 69%-a nevezte meg elsődleges hajtóerőként. A nők a férfiaknál nagyobb arányban indítanak azért vállalkozást, mert kevés számukra a megfelelő munkalehetőség. Ez azonban nem feltétlenül a nyitott pozíciók hiányát jelenti, sokkal inkább a kevesebb olyan lehetőséget, amelyek támogatnák a nők felé támasztott társadalmi és munkahelyi elvárások összehangolását.
Vállalkozni menő, mégsem lépnek a magyar nők
Érdekes megállapítása a jelentésnek, hogy míg Magyarországon a vállalkozói létet a nők és a férfiak egyaránt inkább pozitívan ítélik meg, és magas társadalmi státuszt, valamint pozitív képet kapcsolnak hozzá, a magyarok közül ötből hárman úgy vélik, hogy nem használják ki a kínálkozó lehetőségeket, és ötből csak ketten gondolják, hogy mások innovatívnak látják őket. Ezeken a területeken a férfiak válaszai rendre nagyobb magabiztosságról árulkodnak. Kedvező eredmény, hogy a finanszírozáshoz való hozzáférése területén nincs jelentős különbség a nemek között.
A Visa She’s Next program Magyarországon
A Visa She’s Next programra harmadik alkalommal pályázhatnak Magyarországon a női vállalkozók. A nyertesek egyenként hárommillió forintos támogatásban és egyéves vállalkozásfejlesztési mentorálásban részesülnek. A program az Impact Hub Budapest közreműködésével valósul meg. Az öt Visa díjazott mellett az OTP Bank és az MBH Bank idén is azonos értékű különdíjat ajánlott fel. Az OTP Bank digitálisan élenjáró vállalkozást ismer el, míg az MBH Bank az innovatív megoldást díjazza.
A pályázatra olyan vállalkozásokat várnak, amelyektöbbségi tulajdonosa nő, vagy olyan egyéni vállalkozókat, amelyekben az üzleti tevékenységet nő végzi; túl vannak a kezdő lépéseken – a vállalkozást 2023. január 1. előtt már bejegyezték; a megelőző évet pozitív üzleti eredménnyel zárták, és most a bővülés, továbbfejlődés a következő céljuk.
Elvárás, hogy a vállalkozás rendelkezzen digitális jelenléttel, ami lehet egy honlap, egy webshop vagy egy aktívan használt közösségi média oldal is, vagy képesnek kell lennie digitális fizetések fogadására. Részletes pályázati feltételek itt olvashatóak.
A pályázatokat 2025. március 19. és április 30. között lehet benyújtani, további információk a Visa honlapján.
(Forrás: Sajtóközlemény)
(Címlapkép: Visa)