A Revolut december 8-án közölte, hogy megszünteti kripto szolgáltatásait Magyarországon. Nem kellett sokáig várni az újabb bejelentésekre, a magyar CoinCash és az eToro is hasonló lépésre szánta el magát. Az indoklás is ugyanaz: a magyarországi szabályozási környezetben bekövetkezett változás.
A CoinCash a revb információi szerint a Revoluttal egyidőben, december 18-ával függesztette fel kripto szolgáltatásait. Ettől az időponttól
- nem lehet új váltási megbízást leadni a CoinCash felületein,
- nem lesz elérhető se forint-, se euró-alapú kriptovaluta-váltás,
- a váltási szolgáltatások teljes egészében szünetelnek.
A szolgáltató Budapesten tíz, vidéken (Érd, Debrecen, Pécs, Székesfehérvár, Veszprém) öt olyan ATM-et is üzemeltet, amelyen kriptovalutát lehetett venni készpénzből – jelenleg ezek a gépek sem használhatók.
Hiányoznak a jogi és technikai feltételek
A szolgáltató indoklásként azt közölte, hogy a közelmúltban Magyarországon bevezetett szabályozás – különösen az SZTFH által előírt validátori követelményrendszer – alapjaiban változtatta meg a kriptovaluta-váltás jogi és technikai feltételeit.
Az új szabályozás értelmében kriptovaluta-váltás kizárólag hatóság által jóváhagyott validátori szolgáltató bevonásával végezhető. Jelenleg azonban egyetlen ilyen validátori szolgáltató sem működik a magyar piacon, így a jogszabályi megfelelés technikailag nem biztosítható.
A CoinCash álláspontja szerint ennek következtében a jelenlegi jogszabályi környezetben minden kriptovaluta-váltás – függetlenül attól, hogy azt váltási szolgáltató végzi-e, vagy magánszemély veszi igénybe – büntetőjogi kockázatot hordozhat, és adott esetben bűncselekménynek minősülhet. Ez a helyzet nem kizárólag a CoinCash-t érinti: a gyakorlatban a teljes magyarországi kriptopiac működését ellehetetleníti.
MiCA engedély
A CoinCash a MiCA engedélyezési eljárás hatálya alatt áll, az engedélykérelem elbírálása folyamatban van. A jelenlegi szolgáltatásfelfüggesztés nem az engedélyezési folyamat megszakadásának, hanem kizárólag a validátori megfelelés hiányának a következménye. Amint az SZTFH által jóváhagyott validátori szolgáltatás elérhetővé válik, és a jogszerű működés technikai feltételei biztosítottak, a CoinCash célja a szolgáltatás azonnali újraindítása.
A jelenlegi jogi környezetben azonban – függetlenül attól, hogy egy szolgáltató rendelkezik-e MiCA engedéllyel – a validátori háttér hiánya olyan jogi kockázatot teremt, amely mellett a kriptovaluta-váltási tevékenység felelős módon nem folytatható a CoinCash által közöltek szerint.
Hogyan tovább?
A leírtakhoz a szolgáltató azt is hozzátette, bínak abban, hogy a szabályozói környezetben rövid időn belül pozitív változás következik be, amely lehetővé teszi a validátori szolgáltatások megjelenését és a piac jogszerű újraindítását. Folyamatosan figyelemmel kísérik az eseményeket, és amint a működés jogi és technikai feltételei helyreállnak, haladéktalanul tájékoztatjuk ügyfeleinket.
A CoinCash egyedülálló módon Budapesten tíz, vidéken (Érd, Debrecen, Pécs, Székesfehérvár, Veszprém) további öt olyan ATM-et üzemeltet, amelyen kriptovalutát lehetett venni készpénzből, ezek a gépek sem használhatók jelenleg.
Leáll az eToro is
Az eToro is arról értesítette a felhasználóit, hogy karácsony másnapjától, azaz december 26-tól nem kínál lehetőséget kriptó vásárolására és eladására Magyarországon. Kizárólag az úgynevezett crypto CFD eszközök kereskedése marad meg.
A felhasználóknak december 26-áig van lehetőségük lezárni a valós kripto tranzakcióikat, ezt követően már nem tudnak értékesíteni a platformon kriptót, illetve újakat vásárolni sem lehet. A bent maradó kripto eszközöket az eToro Crypto Walletbe lehet csak transzferálni majd december 26 után – ez azonban nem támogatott minden kereskedhető token esetében a Revb által közöltek szerint. A stakelt kripto eszközöknél december 26-tól leállnak a hozam jóváírások és a tokenek automatikusan kikerülnek a stakelésből.
Az eToro is a magyar szabályozások változására hivatkozva fejezi be a kripto kereskedelmet Magyarországon.
(Címlapkép: Depositphotos)