Kriptocsapda a sarki kisboltban – a kriptovaluta ATM-ek veszélyei

A Bitcoin és más kriptovaluta ATM hálózatok népszerűsége világszerte növekszik, a felügyeletek azt tapasztalják, hogy az automaták a csalók egyik kedvelt eszközévé váltak. A gyors és visszafordíthatatlan tranzakciók miatt különösen veszélyesek lehetnek az óvatlan felhasználók számára.

Pénzügyi csalás kriptovaluta ATM bevonásával

A kriptovaluta ATM olyan automata készülék, amely lehetővé teszi, hogy készpénzzel vagy bankkártyával digitális eszközöket vásároljunk. Bár a koncepció hasznos lehetne a kriptopénzek terjedése szempontjából, ezek a gépek egyre gyakrabban bukkannak fel hatósági jelentésekben, mint csalások eszközei. A csalók ugyanis egyre gyakrabban használják azt ATM-eket arra, hogy pénzt csikarjanak ki gyanútlan áldozataikból. A csalási séma sokban hasonlít más pénzügyi csalásokéhoz, amelyek hazánkban is terjednek. A csalók gyakran élnek a megszemélyesítés módszerével, majd nyomás alá helyezik az áldozatot, hogy stressz alatt hirtelen és rossz döntéseket hozzon. A kripto csalók az alábbi lépéseket követik:

  1. Első kapcsolatfelvétel
    A csaló általában váratlanul jelentkezik – telefonon, SMS-ben vagy e-mailben –, és valamilyen hivatalos szervnek (pl.: bank, adóhatóság), esetleg rokonnak, ismerősnek adja ki magát.
  2. Sürgetés és félelemkeltés
    A kapcsolatfelvételt követően az elkövetők hamis vészhelyzetet kreálnak: például azt állítják, hogy az áldozat bankszámlája zárolva lett, vagy hogy egy közeli hozzátartozója bajba került. A lényeg az, hogy az áldozat sürgetve érezze magát, és ne gondolkodjon túl sokat.
  3. Útmutatás a kripto ATM használatához
    Az áldozatot ezután egy kriptoautomatához irányítják, miközben a csaló végig vonalban marad, és lépésről lépésre instruálja, mit tegyen. Bár a kriptovaluta ATM-ek gyakran figyelmeztetnek a csalásokra és a visszafordíthatatlan tranzakciókra, sokan ezt figyelmen kívül hagyják.
  4. QR-kódos manipuláció
    A csaló utolsó lépésben egy QR-kódot küld az áldozatnak, amelyet az automatánál beolvastat. Az áldozat által megvásárolt kriptopénz így közvetlenül a csaló pénztárcájába kerül.

A tranzakciók azonnal végbemennek, visszavonásra nincs lehetőség, a pénz pedig gyakorlatilag nyomtalanul tűnik el.

Biztonsági számla” helyett kriptocsapda

Egy michigani nő esete jól példázza, hogyan manipulálják az elkövetők az áldozatokat. Stacy Hazinski története nem egyedi, de annál tanulságosabb. A michigani nő egy szokványosnak tűnő üzenetet kapott: az Apple Pay nevében érkezett figyelmeztetés szerint 114 dolláros levonás várható a számláján. Mivel semmit sem vásárolt, azonnal felhívta a megadott számot. Ezzel elindult egy többórás pszichológiai manipuláció, amely végül 17 500 dollárjába – azaz a teljes adóvisszatérítésébe és megtakarításaiba – került.

A csalók „John”-ként és „Eric”-ként mutatkoztak be – egyikük állítólag az Apple-t, másikuk a helyi hitelszövetkezetet képviselte. A történetük szerint valaki hozzá akar férni Hazinski adóvisszatérítéséhez, és az egyetlen mód a pénz védelmére, ha azt átteszi egy „biztonsági számlára”. Az ilyen számla természetesen nem létezett – az út végén egy bitcoin ATM állt.

A két csaló elhitette az áldozattal, hogy valaki épp most próbál pénzt küldeni a nevében a „poker.com”-ra – annak ellenére, hogy Hazinski sosem szerencsejátékozott. A „hitelszövetkezeti alkalmazott” telefonon arra utasította, hogy két részletben vegyen ki készpénzt – összesen 17 500 dollárt – és ne árulja el a banknak a valódi okot. A banki dolgozónak azt mondta: lakásfelújításra kell. Ezután egy helyi kisboltba küldték, ahol egy Bitcoin Depot automatába kellett betennie a készpénzt. A gép a bolt pénztárgépénél állt, nem messze az alkoholos italokat kínáló hűtőtől.

A csalók végig a vonalban maradtak, instruálták minden lépésnél. A gépen figyelmeztető üzenet volt látható, de a nő már olyan stresszes és meggyőzött állapotban volt, hogy nem foglalkozott vele. A csalók szerint ez volt „a legbiztonságosabb mód” a pénz megóvására.

Egyre több az áldozat – és a veszteség is

Az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) adatai szerint 2024 első hat hónapjában 66 millió dollár került csalók kezére hasonló módon – kriptoautomatákon keresztül. A fogyasztói veszteségek ezekkel a gépekkel kapcsolatban három év alatt megközelítőleg a tízszeresére nőttek: 2020-ban még 12 millió dollárt, 2023-ban már 114 millió dollárt veszítettek az áldozatok. A bizottság szerint a valós veszteség valójában sokkal nagyobb lehet, hiszen számos esetet be sem jelentenek. Az adatokból az is kiderül, hogy az idősebb felnőttek, különösen a 60 év felettiek, háromszor nagyobb eséllyel esnek áldozatul, mint a fiatalabb korosztály.

A kriptovaluta ATM-ek gyorsasága és a tranzakciók visszafordíthatatlansága miatt az ilyen pénzek nyomon követése és visszaszerzése szinte lehetetlen. A bankok általában nem térítik vissza a veszteséget, hiszen az ügyfél maga hajtotta végre a tranzakciót.

Michigan állam főügyésze, Dana Nessel is figyelmeztetést adott ki:

„A bitcoin automatákon keresztül küldött pénzt szinte lehetetlen visszaszerezni. Ezeket a gépeket gyakran semmilyen szabályozás nem érinti, ezért ideális eszközök csalók és pénzmosók számára.”

A csalók egyre gyakrabban hivatkoznak ezekre az eszközökre úgy, mint „biztonsági szekrényekre”, amellyel védelmet ígérnek a pénzünk számára. A valóság azonban az, hogy a készpénz ilyen módon történő átváltása kriptopénzre a csalók számlájára megy – gyorsan, nyomon követhetetlenül, véglegesen.

Kriptovaluta ATM hálózat a londoni rendőrség célkeresztjében

A brit hatóságok hét kriptovaluta ATM-et foglaltak le Londonban egy pénzmosási nyomozás keretében. A brit pénzügyi felügyelet (FCA) és a londoni rendőrség összehangolt akciója során négy helyszínen tartottak házkutatást, két embert őrizetbe vettek, valamint hét, illegálisan működő kriptovaluta automatát foglaltak le. A hatóságok megerősítették: jelenleg egyetlen kriptovaluta ATM sem működik legálisan az Egyesült Királyságban.

Therese Chambers, az FCA végrehajtási és piacfelügyeleti igazgatója szerint, aki kriptoautomatát vagy kriptotőzsdét működtet engedély nélkül, annak komoly következményekkel kell számolnia. Hangsúlyozta, hogy az ilyen gépek használata bűnözői tevékenységet támogat, és a hatóság eltökélt a pénzügyi bűnözés elleni fellépésben. Az akcióban részt vevő Geoff Donoghue nyomozó felhívta a figyelmet arra, hogy a kriptovaluták terjedésével párhuzamosan a visszaélések is egyre kifinomultabbá válnak. Mint mondta, a rendőrség célja, hogy partnereivel közösen lépjen fel az ilyen jellegű fenyegetések ellen.

A mostani brit fellépés nemcsak egyértelmű üzenetet küld az iparág szereplőinek, hanem újabb példája annak, hogy a szabályozók világszerte egyre határozottabban lépnek fel az anonim vagy engedély nélküli kriptotranszakciók ellen.

Források: eu.usatoday.com, pymnts.com, The Department of Financial Protection and Innovation

Címlapkép: AI által generált