Miközben a dollár dominanciája a hagyományos pénzügyi szegmensekben folyamatosan csökkent, a kriptovilágban szinte megkerülhetetlennek tűnik az amerikai deviza. Jelenleg a stablecoinok 99 százaléka a dollárhoz kötött.
A hagyományosabb pénzügyi területeken – a nemzetközi fizetések, az adósság, a határokon átnyúló kölcsönök és a devizatartalékok terén – a dollár szerepe globálisan folyamatosan csökkent az elmúlt időszakban. Aránya jelenleg 50-60 százalék között van az Visual Capitalist összeállítása alapján.
Csökkenő dollár részarány a hagyományos pénzügyi piacokon
A dollár évtizedekig a világ páratlan tartalékvalutája volt: 2001-ben a nemzetközi tartalékok 73 százalékát tették ki a dolláreszközök. Jelenleg az amerikai deviza részesedése 58 százalék, amely évtizedek óta a legalacsonyabb érték.
A Nemzetközi Valutaalap (az IMF) szerint a dollár gyengülését ebben az időszakban nem hagyományos tartalékvaluták – például az ausztrál dollár, a kanadai dollár és a kínai renminbi – részesedésének emelkedése ellensúlyozta. Ezek a devizák segítik a tartalékkezelőket a diverzifikációban, ami mellett viszonylag vonzó hozamokat is kínálnak.
Hasonlóan csökkent a zöldhasú jelentősége a nemzetközi fizetések területén, ahol az IMF, az EKB és a Swift összeállításban felhasznált 2022-2024 adatai alapján a tranzakciók 50 százalékát bonyolítják le dollárban. A nemzetközi adósságnak az 51, a határokon átnyúló kölcsönöknek pedig 53 százaléka van dollárban.
Új lehetőségek a digitális pénzügyek területén
Mindezzel párhuzamosan a dollár erőteljes újjáéledést mutat ugyanakkor a gyorsan fejlődő digitális gazdaságban. A stabilcoinoknak feltűnően magas aránya, 99 százaléka az amerikai dollárhoz kötött, amely szemléletesen mutatja az amerikai deviza kriptoalapú pénzügyekben betöltött központi szerepét.
A stabilcoinok kínálatának növekedésével a kibocsátóknak államkötvények vagy más likvid eszközök vásárlásával kell fedezniük a kriptovalutáikat. Ez jelentős keresletet generál a dollár iránt, aminek a jelentőségét szemléletesen mutatja, hogy a stabilcoinok kibocsátói együttesen az amerikai állampapírok legnagyobb 20 tulajdonosa közé tartoznak.
A stablecoinok piaci kapitalizációja július elején 259 milliárd dollár körül alakult. A nagyon sokszereplős piacon két coin szerepe meghatározó: Tether (USDT) piaci kapitalizációja 159 milliárd dollár, az USD Coin (USDC) piaci értéke pedig 61 milliárd dollár.
(Forrás: Visual Capitalist, Swift, IMF, European Central Bank)
(Címlapkép: Depositphotos)