Hogyan vált Litvánia Európa egyik fintech központjává?

A mindössze 2,8 millió lakosú ország Európa egyik legfontosabb fintech célpontja, amely a régióban a második, míg világviszonylatban a negyedik helyen áll. A balti állam jelentős utat tett meg az elmúlt két évtizedben.

Friss statisztikák szerint az országban egy év alatt 24 százalékkal nőtt a fintech cégek száma, és a szektorban foglalkoztatottak száma több mint 30 százalékkal emelkedett. Jelenleg mintegy 270 fintech vállalat működik az országban, amelyek összesen 7000 embert foglalkoztatnak.

A kormány hosszú munkája térül meg

Ez a változás nagyrészt a litván kormány kitartó erőfeszítéseinek köszönhető, amelyek célja egy kedvező környezet megteremtése a fintech cégek számára, és azok legfontosabbként való kezelése. Emellett az egészséges együttműködés a kormány, az ország bankjai és számos magáncég között szintén hozzájárult ehhez a sikerhez.

Szoros együttműködés alakult ki a központi bank, az Országos Tudományos és Innovációs Ügynökség, valamint a BCCS Cluster, IT-vállalkozásokat támogató konzorcium között.

Emellett olyan szervezetek jöttek létre mint például a Fintech Hub LT Egyesület, az Invest in Lithuania közintézmény, ahol a jelentős fintech cégek és minden egyéb kapcsolódó szervezet együttműködik a pénzügyi szektor kihívásainak megoldásában.

Különösen fontos szerepet játszott ebben a Litván Nemzeti Bank, mint szabályozó szerv. A kormány olyan jogszabályokat vezetett be,amelyek a fintech kultúra létrehozását és fejlesztését célozzák, figyelembe véve a piac igényeit, ami tovább ösztönözte a szektor növekedését. Többek között egyszerűsítette a külföldi szakemberek beutazási eljárásait, és aktívan ösztönzi az együttműködést a különböző felügyeleti hatóságok között, valamint a felügyeleti hatóságok és a felügyelt szervezetek között. A kormány biztosítja, hogy a szektorban egy egységes ökoszisztéma alakuljon ki, amelyet az együttműködés és a kölcsönös kommunikáció jellemez. 

A következő négy év tervei

Litvánia nemrégiben elfogadott egy új, 2023-2028 közötti fintech stratégiát, amelynek célja az ország további megerősítése mint Európa fintech központja. A stratégia számos teljesítménymutatót is meghatároz, amelyek segítenek biztosítani az ország célkitűzéseinek elérését 2028-ra, például az éves fintech bevételek 30 százalékos növekedése, legalább 35 millió fintech ügyfél kiszolgálása, valamint a tudáshiánnyal küzdő fintech cégek arányának 62 százalékról 30 százalékra történő csökkentése. 

A kormány támogatja a startupokat befektetési alapok, támogatások és gyorsító programok révén. Rendelkezésre állnak rendszerek, mint a közösségi finanszírozás és a kockázati tőke finanszírozása a fintech cégek számára.

Litvánia előreszaladt a digitalizációban

Az ország fejlett digitális infrastruktúrával rendelkezik, amely teljesítményében és a szakemberek és digitális készségek elérhetőségében folyamatosan javul. A pénzügyi szolgáltatási szektort szabályozó rendszer is kiemelkedik nem csak a regionális de az Európai átlagból is. Ezek között szerepel például:

  • Egy fintech online jelentkezhet elektronikus banki engedélyért és körülbelül 3 hónap alatt meg is szerezheti, ami más EU-országokban legalább 12 hónapot vesz igénybe.
  • A litván fintech cégek több mint 50 százaléka elektronikus pénzintézetként, fizetési intézményként vagy speciális bankként engedélyezett, ami a legmagasabb arány az EU-ban.
  • A pénzügyi szolgáltatási szektort szabályozó rendeletek nagyon átláthatóak.
  • Litvánia a világon a nyolcadik legalacsonyabb pénzmosási kockázatú ország.
  • Litvániában működik egy Kiválósági Központ, amely az AML (pénzmosás elleni) jogszabályok finomítására szakosodott.

(Forrás: BankingFrontiers)

(Címlapkép: Depositphotos)