Vendégként is sokak számára jelent kihívást, ha részt vesznek egy esküvőn, és jellemzően többet költenek, mint szeretnének. Mindezzel együtt is kevesen bánják meg, ha a tervezettet meghaladó kiadások ellenére is elmennek az eseményre. Tudatos gazdálkodás mellett az ilyen jellegű kiadások (is) könnyebben kezelhetőek lehetnek.
A drága ajándékok, a külföldi legény- és leánybúcsúk, a vendégek számára előírt öltözék és sok más is jelentős pénzügyi kiadást jelenthetnek az esküvők vendégeinek – derül ki az esküvőszezon virágzása idején a Revolut megbízásából, a Dynata kutatócég 20 európai országra, köztük Magyarországra kiterjedő felméréséből. A kutatás a költési szokásokat és tapasztalatokat vizsgálta 2025 júniusában.
A fiatalok számára a legnagyobb nyomás egy esküvő
A Magyarországon megkérdezettek 40 százaléka ismerte el, hogy anyagi nyomás alatt áll, amikor egy esküvőre meghívást kap, és többet költ, mint amennyit szánna egy ilyen alkalomra. Különösen a fiatal korosztályra jellemző ez: a 18–24 évesek 55, a 25–34 évesek 52 százaléka válaszolt ennek megfelelően.
A 18–24 évesek mindössze 7 százaléka, a 25–34 éveseknek pedig csupán 20 százaléka nyilatkozta azt, hogy nem költ többet az esküvőkön való részvételre, mint amennyit szeretne. Ez éles ellentétben áll az idősebb korosztályokkal, ahol az 55–64 évesek és a 65 év felettiek 43 százaléka állította, hogy tartja magát a tervezett költségkeretéhez, amikor vendégként vesz részt egy esküvőn.
A túlköltés mögött álló fő okok között a legtöbben azt jelölték meg, hogy őszintén szeretnék megünnepelni az ifjú párt, hiszen ez számukra egy életre szóló alkalom (29%). Sokan említették emellett a barátok és családtagok elvárásai által keltett társadalmi nyomást (15%) is.
Úgy tűnik, hogy mindezzel együtt is jó döntésnek tartotta a felmérés résztvevőinek többsége, hogy az adott esetben nagyobb kiadások ellenére is együtt ünnepeltek az ifjú párral: a magyarok csupán 10 százaléka bánta meg valaha is, hogy egy esküvőre a költségek ellenére elment.
Mekkora költséggel kell számolni?
Jelentős eltérések mutatkoznak ugyanakkor abban, hogy mennyit hajlandó valaki költeni egy esküvőn való részvételre. A Dynata felmérésben a magyar válaszadók 34 százaléka 101 és 300 euró közötti összeget tart elfogadhatónak, míg 24 százalék inkább 100 eurónál kevesebbet költene.
Vannak, akik ennél többet is szívesen áldoznak egy ilyen különleges alkalomra: 14 százalék szerint az ideális költési összeg 301 és 500 euró között van, míg 21 százalék akár 501 eurónál is többet is kiadna egy esküvőre vendégként.
Elavult elvárások
Amikor arról kérdezték a válaszadókat, hogy szerintük mi a legkellemetlenebb pénzügyi elvárás, amit egy pár a vendégeivel szemben támaszthat,ú sokan (26%) a külföldön tartott legény- vagy leánybúcsút nevezték meg. Ezt követte az előírt ruházat vagy színséma megvásárlásának elvárása (16%).
A drága ajándékokat a magyarok 31 százaléka említette. Ez a kutatás serint a leginkább elavult, pénzügyi szempontból megterhelő esküvői hagyományt.
Hasznos lehetőségek
Az esküvőhöz hasonló ritkán jelentkező nagyobb kiadásokra lehet ugyanakkor tervezni. A tudatos pénzkezelés, megfelelő szokások kialakítása az ilyen, és ehhez hasonló helyzetek átvészelését számottevően segítheti.
A Revolut a felmérésről kiadott közleményében emlékeztet arra, hogy alkalmazásában számos olyan funkció van, amely könnyítheti a felkészülést az ilyen helyzetekre. Ilyen például a költési elemző funkció, amely révén nyomon követhetők a kiadások. A megtakarítási termékek használatával pedig stresszmentessé tehetők a nagyobb kiadások, hiszen előre tervezéssel hosszabb idő alatt gyűjthető össze a szükséges összeg.
Az említettekhez hasonló megoldások támogatják a pénzügyi magabiztosságot. E cél érdekében nem csak a legértékesebb európai neobank vezet ugyanakkor be újabb és újabb a pénzügyek intézését, a megtakarítást, a befektetéseket vagy a finanszírozást segítő szolgáltatásokat: a fintech iparág számos vállalkozása élen jár ezen a területen.
A fintechek támasztotta verseny a hagyományos bankokat is arra ösztönzi, hogy ügyfeleik pénzügyi tervezését segítő szolgáltatásokat kínáljanak. A legtöbb nagy hazai bank alkalmazásában találhatók már az említettekhez hasonló funkciókkal. Érdemes élni az ezek kínálta lehetőségekkel.
(Forrás: sajtóközlemény)
(Címlapkép: Depositphotos)