Óriásit kaszálhat a Revolut alapítója

Nik Storonsky, a Revolut társalapítója és vezérigazgatója arra készül, hogy eladja a vállalatban lévő több milliárd dolláros részesedésének egy részét. Mindezt a Revolut várható 500 millió dolláros másodlagos részvényeladási ügyletének keretében teheti meg. A Morgan Stanley befektetési bank által elősegített ügylet várhatóan még idén sor kerül, és csak a vállalat alkalmazottai adhatnak el részvényeket – a többi befektető nem.

A Storonsky-féle részvényeladás pontos mérete attól függ majd, hogy a Revolut milyen értékelés mellett tudja eladni a részvényeit az új befektetőknek, valamint a vállalat és tanácsadói által hozott végleges elosztási döntésektől.

A 2015-ben alapított Revolut figyelemre méltó ütemben növekszik, már több mint 40 millió ügyfelet gyűjtött össze. Tavaly rekordprofitot termelt 438 millió fonttal, illetve bevételeit is csaknem megduplázta, 1,8 milliárd fonttal. Annak ellenére, hogy számos szabályozási és megfelelési kihívással kellett szembenéznie, a vállalat gyors terjeszkedése megszilárdította státuszát Nagy-Britannia egyik legértékesebb fintechjeként.

Bennfentesek szerint a Revolut töretlen növekedése indokolja a továbbra is magas értékelést, még a technológiai értékelések elmúlt két évben tapasztalt szélesebb körű visszaesése közepette is.

Storonsky célja, hogy a vállalat értékelése legalább 33 milliárd dollár (26 milliárd font) legyen, ami megfelel a Revolut legutóbbi, 2021-es finanszírozási körében elértnek. A vállalat azonban azt reméli, hogy a másodlagos részvényeladással akár 40 milliárd dolláros (31 milliárd font) értékelést is elérhet idém. Ilyen értékelés mellett Storonsky részesedése több milliárd dollárt érne, bár a részvényeladás pontos mértéke egyelőre nem világos.

Brit banki engedélyt hozhat az ügylet

A másodlagos részvényeladás egyik jelentős mozgatórugója a Revolut folyamatban lévő brit banki engedélykérelme lehet. A folyamat már több mint három éve húzódik. A neobank tulajdonosi szerkezetének egyszerűsítése kritikus lépés az engedély megszerzéséhez szükséges szabályozási követelményeknek való megfeleléshez.

A tulajdonviszonyok egyszerűsítése és a részvényeladás révén a vállalat tőkeelosztásának tisztázása segíthet a szabályozási aggályok eloszlatásában és az engedélyezési folyamat megkönnyítésében. Storonsky nyilvánosan kritizálta az elhúzódó késedelmet, megkérdőjelezve a brit szabályozó hatóságok és politikusok megközelítését, és azt sugallva, hogy esetleg nem fontolgatja a londoni tőzsdére való bevezetést.

A Revolut jelenlegi részvényesei között olyan prominens befektetők vannak, mint a SoftBank Vision Fund és a Tiger Global. Az eladás jelentős érdeklődést váltott ki a leendő befektetőkből, bár a nem alkalmazottak kizárása ebből az üzletből kritikát válthat ki. A Revolut már korábban is végzett másodlagos részvényeladásokat, többek között a 2021-es Series E finanszírozási kört követően.

Storonsky mellett más igazgatósági tagok is részt vehetnek a másodlagos részvényeladásban. A vállalat elnöke Martin Gilbert, a City tapasztalt veteránja, az igazgatótanácsban pedig Michael Sherwood, a Goldman Sachs korábbi vezetője is helyet foglal.

A tervezett részvényeladás, bár nem jelent új tőkebevonást, a globális fintech-szektorban szoros figyelemmel kísérik majd. Rávilágít a Revolut jelentős növekedésére, a szabályozási környezet folyamatos kihívásaira, valamint a tőkeszerkezet egyszerűsítésére irányuló stratégiai lépésekre, amelyekkel a Revolut az egyesült királyságbeli banki engedély megszerzésére törekszik.

(Forrás: Sky News 1, Sky News 2)

(Címlapkép: Revolut)

MVM Future Talks_Statikus