Bankká válhat a Wise? Komoly lépésre készül a fintech óriás

A globális pénzügyi szektorban új korszak kezdődhet, ugyanis a fintech piac két domináns szereplője – a Wise és a Ripple – egyre komolyabb lépéseket tesz afelé, hogy csatlakozzon az amerikai bankrendszerhez. Mindkét cég az amerikai Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalhoz (Office of the Comptroller of the Currency – OCC) fordult banki engedélyért. 

Wise: nagy dobás az USA-ban

A brit székhelyű, nemzetközi pénzátutalásokra specializálódott fintech óriás, a Wise, amerikai nemzeti vagyonkezelő bankként kíván működni. Ennek érdekében kérelmet nyújtott be az OCC-hez, hogy megszerezze a szükséges engedélyt – mégpedig nem betétgyűjtő (“nondepositary”) típusban. Ez azt jelentené, hogy nem kínálna lakossági számlákat vagy betéti termékeket, ugyanakkor közvetlen hozzáférést nyerne a Federal Reserve (Fed) fizetési infrastruktúrájához.

Miért fontos ez? Mert ezáltal a Wise kihagyhatná a közvetítő bankokat, és sokkal hatékonyabban, gyorsabban – és nem utolsósorban olcsóbban – bonyolíthatná le tranzakcióit.

A tervezett új leánybank, a Wise National Trust, az austini irodájukra épülne, ahol már most is mintegy 450 alkalmazott dolgozik. A számok is magukért beszélnek: az amerikai piac ma már a cég teljes bevételének 20 százalékát adja, és az amerikai dollár dominál a Wise globális keresztdevizás forgalmában is, 48 százalékos részaránnyal.

Ripple: kriptóból szabályozott pénzügyi szereplő

Nem sokkal a Wise bejelentését követően a Ripple Labs is hasonló bejelentést tett. A cég vezérigazgatója, Brad Garlinghouse, az X-en erősítette meg, hogy ők is nemzeti banki engedélyért folyamodnak az OCC-hez. A cél, hogy stablecoinjuk – az RLUSD – szövetségi és állami szintű szabályozás alá kerüljön, és ezzel a Ripple valódi bizalmi szereplőként jelenhessen meg a stablecoin piacon.

Garlinghouse szerint ha az engedélyt megszerzik, az „egy új és egyedülálló mérföldkő lenne a stablecoinok iránti bizalom terén”. Ez nem pusztán PR: a cég már most is a New York-i Pénzügyi Szolgáltatások Minisztériuma felügyelete alá tartozik RLUSD esetében.

Szabályozási verseny: a Circle is a pályán van

Érdekesség, hogy a Ripple bejelentését mindössze két nappal előzte meg a stablecoin piac egy másik nagyágyújának, a Circle-nek egy hasonló lépése. A USDC kibocsátójaként ismert cég ugyancsak a nemzeti vagyonkezelő banki engedélyt célozta meg, hogy megerősítse pozícióját a szabályozott pénzügyi szektorban.

Ez a két párhuzamos lépés nem véletlen: az amerikai törvényhozás nemrégiben fogadta el a GENIUS Act nevű szabályozási keretrendszert, amely a stablecoinokat kívánja világosabb felügyeleti rendbe helyezni. Az új jogszabály értelmében az OCC lesz a nagyobb, USD-alapú tokeneket kibocsátó cégek felügyeleti szerve.

A Ripple a Fed-nél is kopogtat

A Ripple nem állt meg az OCC-nél: kérelmet adott be a Federal Reserve-hez is, hogy megnyithasson egy Master Accountot. Ez közvetlen hozzáférést biztosítana az amerikai központi banki rendszerhez, és lehetővé tenné, hogy a Ripple az RLUSD stablecoin tartalékait közvetlenül a Fed-nél helyezze el. Ez további biztonságot adna a felhasználók számára, és erősítené a cég pozícióját a szabályozott kriptopiacon.

A kérelmet a Ripple nem egyedül nyújtotta be: a folyamatot a Standard Custody nevű letétkezelő vállalaton keresztül indította, amelyet 2024 februárjában vásároltak fel.

A hírek hatására a Ripple termékeinél használt XRP token árfolyama több mint 3 százalékkal emelkedett, és elérte a 2,27 dolláros szintet. A piac tehát egyértelműen pozitívan reagált a Ripple szabályozási ambícióira – ez pedig arra utal, hogy a befektetők is értékelik a jogi és intézményi háttér erősödését.

Egy új korszak küszöbén

A Wise és a Ripple lépései együttesen azt mutatják: a fintech- és kriptovilág érettebbé válik. Az eddig jórészt a szabályozás peremén mozgó szereplők egyre inkább keresik a szabályozott működés biztonságát – és ezzel együtt a lehetőséget, hogy közvetlen szereplőkké váljanak a globális pénzügyi rendszerben.

A következő hónapok és évek kulcskérdése az lesz: hogyan alakul ki az egyensúly a technológiai innováció és a pénzügyi szabályozás között, és mely cégek tudnak valódi hidat képezni a hagyományos és a digitális pénzvilág között.

(Forrás: Finextra, Cointelegraph)

(Címlapkép: Depositphotos)