A WWF (teljes nevén World Wide Fund for Nature) éves jelentésekben számol be tevékenységéről a nemzetközi nyilvánosság felé. Jelentésében részletesen foglalkozik a pénzügyi szektor fenntarthatósági állapotával. Cikkünkben a múlt évi jelentést foglaljuk össze, amely szerint az MNB a zöld jegybankok élmezőnyében végzett.
A WWF pénzügyi fenntarthatósági jelentése
A WWF egy globális természetvédő szervezet, amely 1961-ben alakult. A világ 100 országában, köztük Magyarországon is aktív. A szervezet fő célkitűzése a természet megőrzése az emberek és a vadvilág javára. Tevékenysége a természeti veszteségek mérséklésére, a fenntarthatóság támogatására irányul.
Különös figyelmet fordít a globális pénzügyi- és politikai rendszerek működésének természetre gyakorolt hatásaival. A WWF helyi szervezetei nyomon követik a természeti állapotokat, elemzéseket jelentetnek meg, társadalmi párbeszédet kezdeményeznek.
A WWF évenként elkészíti a jegybankokról szóló fenntarthatósági jelentését. A jelentés környezetvédelmi, klímavédelmi és társadalmi szempontokat vesz figyelembe. Elemzi ezeknek a szempontoknak a beépülését az egyes országok pénzügyi szabályozásába, pénzügyi felügyeleti gyakorlatába és a jegybankok monetáris politikájába.
A jelentés mostanra 52 ország jegybanki és pénzügyi felügyeleti tevékenységét és szabályozását elemzi fenntarthatósági kockázatok szerint. Elismeri, hogy a pénzügyi szektorok folyamatosan fejlődnek fenntarthatósági szempontból, viszont sokkal többet kellene tenniük. A visszafordíthatatlan természeti folyamatok megelőzésében ugyanis különösen nagy a felelősségük.
A jelentés célja és módszerei
A jelentés az érintett országok közötti párbeszéd elősegítését is célul tűzte ki, hiszen a fenntarthatóság nemzetközi együttműködést igényel. Elemzésen alapuló javaslatokat fogalmaz meg és jó gyakorlatokat mutat be, ezzel is segítve a fenntarthatósági szempontok jegybanki, felügyeleti és szabályozási rendszerekbe történő beépülését világszerte.
A WWF ajánlja, hogy a pénzügyi szervezetekkel szembeni prudenciális elvárások közé épüljenek be fenntarthatósági szempontok is a pénzügyi szempontokon túl. A pénzintézeti felügyeletek pedig folyamatosan figyeljék és ellenőrizzék a zöld szempontok érvényesülését.
A WWF elemzésével érintett országok között szerepel Magyarország is. A szervezet saját módszertanának három alappillére a pénzügyi szektor, a központi banki működés és a környezet összefüggő elemzése. A klíma-, a környezeti- és társadalmi kockázatok értékelése során követi a pénzügyi szabályozást, a központi bankok tevékenységét, az ipari szervezetek stratégiáját és a tőzsdéket. A jelentés részletesen bemutatja az alappillérek kockázatainak értékelésénél alkalmazott indikátorokat.
A zöld jegybankok szerepe a fenntarthatóságban
A pénzügyi rendszerek – élükön a jegybankokkal és pénzügyi felügyeletekkel – a motorjai, finanszírozói a gazdaságoknak, egyben a világgazdaságnak is. Fontos, hogy erős elköteleződés legyen részükről a fenntarthatósági célok iránt szerte a világon. A környezet, társadalom és gazdaság együttes, harmonikus, fenntartható működésére kell törekedjenek. Amikor egy központi bank elköteleződik a zöld, fenntartható világ megvalósítása iránt, akkor tud hitelesen hatni az adott pénzügyi rendszer intézményeire.
A pénzintézeti szektor fenntartható üzletpolitikája az ügyfelek fenntarthatósági elköteleződésére is hatással van. Fenntartható célok felé irányítja a hitelezést, a befektetéseket, biztosításokat. Valamint a jegybanki monetáris politika alakítása során is figyelembe veszi ezeket a szempontokat.
A jelentés megállapításai a fenntarthatóság állapotáról
A WWF megállapítja, hogy az elemzéssel érintett országok közül 31 még 50 százalékban sem felel meg a pénzügyi szektortól elvárt környezeti kritériumoknak. Az Európai Unión kívüli országokban 2021 és 2024 között a jegybanki működés fenntarthatósági megfeleltetése stagnált.
A G20 országok vezető szerepet játszanak a fenntarthatóság iránti elköteleződés terén. Azonban a monetáris politikában a fenntarthatósági szempontok ezekben az országokban sem dominánsak. Európában a központi bankok egyre inkább elfordulnak a környezetre káros portfóliókról, de világszinten ez nem annyira jellemző.
A bankszektor fenntarthatósági szempontból dinamikusabban fejlődik, a pénzintézeti felügyeleti elvárásokat tekintve. Ezzel szemben a biztosítási szektorban a felügyeleti fenntarthatósági elvárások érvényesítése inkább stagnál. Az Európai Unió fenntarthatósági elvárásai és megfelelése kiemelkedőek.
Az MNB a zöld jegybankok élmezőnyében
A WWF múlt évi jelentése a Magyar Nemzeti Bankot mind a bankfelügyelet, mind a biztosításfelügyelet és a jegybanki tevékenység szempontjából az élmezőnybe sorolta.
A bankfelügyeleti tevékenység szerint az MNB a legjobb 7 ország között szerepel. A klímakockázatok felügyeleti rendszerekbe való integrálása terén 75 százalékos megfeleléssel bír. A zöld jegybankok között az első 6 között szerepel.
A jelentés a jó gyakorlatok közé sorolja a magyar felügyelet Zöld pénzügyi jelentését. Nagyra értékeli központi bankunk zöld jegybanki lépéseit, a felügyeleti elvárások világos kommunikációját, valamint a magas szakmai színvonalú, átlátható jelentési gyakorlatát.
A WWF szigorú értékelési gyakorlatának való sikeres megfelelés emeli a magyar pénzintézeti szektor egészének jó hírnevét nemzetközi szinten is.
(Címlapkép: Depositphotos)