Több millió fiatal nézi a TikTokos pénzügyi oktatási videókat

A TikTokon elterjedtek a pénzügyi tudatossággal kapcsolatos edukációs tartalmak, és milliárdos nézettségeket vonzanak. A tartalmakat főleg önálló influenszerek gyártják, akik pénzügyi jóléti tanácsokat osztanak meg. Azonban gyakori a félrevezető és akár veszélyes tanács is, amelyek főleg fiatalokat céloznak. A pénzintézeteknek ez viszont lehetőséget jelenthet, hogy növeljék elérésüket, és felelős vállalatként pozícionálják magukat.

A pénzügyi tudatosság manapság az egyik legnépszerűbb téma a TikTokon – legalábbis a közösségi médiumon fellelhető edukációs tartalmak között. A #Fintok és #MoneyTok kereső kifejezés alatt közel 3 millió poszt van, és együtt több mint 16 milliárd megtekintést vonzottak. 

A tartalmak – amelyeket főleg GenZ tartalomgyártók készítenek főleg GenZ felhasználóknak – a pénzügyek különböző témaköreit dolgozzák fel, általában szórakoztató (“edutainment”) stílusban. A több millió feltöltés között rengeteg hasznos, szakmailag helytálló és minőségi rövid videó található. Azonban magas számban vannak félrevezető, hamis és akár csalárd tartalmak is.   

Hogyan vált a TikTokból egy népszerű edukációs felület?

2020-ban indította el a TikTok a #LearnOnTikTok (“Tanulj a TikTokon”) kampányát, amelynek tartalmait máig 360 milliárd alkalommal nézték meg. A kampány keretein belül a TikTok 50 millió dollárt fektetett abba, hogy népszerűsítse az oktatást a felületen olyan partnerekkel együttműködve, mint Bill Nye, Neil deGrasse Tyson, vagy Tyra Banks, valamint számos oktatási intézménnyel, múzeummal és influenszerekkel. 

Oktatási témában a személyes pénzügyek/pénzügyi tudatosság témaköre a legnépszerűbb, ahol többek között befektetésekkel, ingatlanvásárlással, pénzügyi tervezéssel kapcsolatos oktatást és tippeket találhatunk. Emellett nagyon népszerűek az egészségügyi, tudományos valamint a DIY (“Do It Yourself” vagy “Készítsd el magad”) tartalmak. 

A több milliárdnyi nézettség jellemzően a megbízható, szakmailag helytálló tartalomgyártók videóin landol. Ugyanakkor a (főleg mesterséges intelligenciát alkalmazó) moderálás/cenzúra nem tudja minden esetben kiszűrni a félrevezető vagy akár rossz indulatú tartalmakat.

Szórakoztató… de megbízható?

Elsősorban a szórakoztató, könnyen fogyasztható, rövid videós formátum miatt robbant be a TikTok. A jól bevált formátumot – amely több mint 1 milliárd felhasználót vonz be havonta – az edukációs tartalomgyártók is átvették.

Az oktatási célú szórakoztatás (más néven edutainment) olyan média, amelynek célja a szórakoztatáson keresztül történő oktatás. A kifejezést már 1954-ben használta Walt Disney. Leggyakrabban olyan tartalmakat foglal magában, amelyek célja a tanítás, de mellékesen szórakoztató értékkel is bírnak.

Egy kutatás szerint a #Fintok pénzügyi oktatási tartalmak 45 százaléka humoros, 28 százaléka pedig barátságos stílust vesz fel. A videók 23 százaléka pedig kifejezetten komoly hangulatú.

(Forrás: ListenandLearnResearch)

A barátságos és humoros formátum mellett a népszerű tartalmak magas minőségben készülnek – és ezáltal gyakran hihetőek és szakmainak tűnnek. Azonban magas számban vannak jelen olyan “influenszerek”, akik nem rendelkeznek megfelelő képesítéssel vagy szakértelemmel, és hamis, félrevezető, és gyakran veszélyes tanácsokat osztogatnak.

Ilyenek például a nagyon népszerű “get rich quick scheme” típusú videók, amelyekben “fiatal milliomosok segítenek kilépni a mátrixból” és gyorsan meggazdagodni. A videókban – amelyek főleg a fiatal férfiakat célozzák – vállalkozók ígérnek magas jövedelmet és gazdagságot. Mindezt általában úgy, hogy drága, privát kurzusaikon keresztül megtanítják nekünk azt, amit az iskolában nem árul el senki.

A gyors meggazdagodás mellett sokan hirdetnek még (sokszor kétes hátterű) pénzügyi appokat vagy kriptopénzeket. Vagy éppen befektetési tanácsokat adnak, amelyek gyakran rendkívül kockázatosak, és inkább a szerencsejátékra hajaznak. 

A TikTok ezen része veszélyes, főleg a fiatal generációra nézve, akik napi szinten fogyaszthatják ezeket a tartalmakat. Kifejezetten azért, mert jelenleg globálisan a legtöbb oktatási rendszerben a pénzügyi tudatosság nem kap megfelelő hangsúlyt, így nehézséget jelenthet számukra különbséget tenni a valós és hamis tartalmak között. 

A TikTok a világ egyik legnépszerűbb közösségi média oldala. Felhasználók számának tekintetében a platform a negyedik legnagyobb, a Youtube, Facebook és Instagram után. Kifejezetten a GenZ, azon belül is a 18-24 évesek között nagyon népszerű a TikTok - a Statista kutatása szerint 2023-ban globálisan 72 százalékuk használta a felületet.

Óriási lehetőség a pénzintézetek előtt

A pénzügyi intézmények számára ugyanakkor ez óriási lehetőséggel kecsegtet – szerepel a kutatásban. Amellett, hogy lehetőségük van szakmai oktatást nyújtani és lerombolni a TikTokon elterjedt mítoszokat, a következő generációs ügyfeleket is meg tudják szólítani.

Ezt a generációt ugyanakkor nehéz megszólítani – főleg hirdetésekkel, fizetett tartalmakkal. A pénzintézetek egy része már most is jelen van a felületen, viszont közel sincs akkora elérésük, mint az önálló tartalomgyártóknak. 

A SoFi és a Revolut viszont egész magas szintre tudták emelni az elérésüket a platformon. Előbbi 160 ezer, utóbbi pedig 125 ezer követővel rendelkezik. Emellett a Barclays UK és a CapitalOne is kiemelendő nemzetközi pénzintézet. A promóciós tartalmak mellett megosztanak edukációs jellegű videókat is, főként kiberbiztonság és átverések témában, valamint független, szakmailag elfogadott influenszerekkel is együtt dolgoznak.

@revolutapp

The lazy way to organise your finance ✨ 🎥 @grace beverley

♬ Meek Mill style trap beat(1175802) – Invis!ble Cats

A TikTokon való megjelenéssel a pénzintézetek fiatalos, a fiatalok nyelvét beszélő, valamint felelős pénzintézetként is felléphet, amely fontosnak tartja a pénzügyi oktatást és a pénzügyi tudatosság növelését.

Magyar bankok is ott vannak a TikTokon

A K&H a legnépszerűbb és egyik legaktívabb a felületen – több mint 10 ezer követőjük és 36 ezer lájkjuk van. A pénzügyi szolgáltatásaik népszerűsítése mellett pedig oktatási anyagokat is közzétesznek.

@kh.dontsokosan

A legjobb védekezés a tudás!😌 #hirdetés K&H #döntsokosan #mobilbank #penzügyekegyszerűen #innováció #banktok #kiberbiztonság jogi szöveg: internetbanki és mobilalkalmazási szolgáltatás [K&H mobilbank] Vértezd fel magad a kibercsalásokkal szemben, látogass el a KiberPajzs honlapra! (kiberpajzs.hu) további részletek: kh.hu

♬ original sound – K&H

Az Erste és a CIB Bank szintén osztanak meg edukációs tartalmakat. Előbbi például pénzügyi tervezés és felelős költekezés, utóbbi pedig a csalások pszichológiai hátterét is bemutatja.

@cib_magyarorszag

Ha a kibercsalókat laptop fölé görnyedő, kódokat író kockáknak 🐱‍💻 képzeld el, van egy rossz hírünk: tévedsz! Sokkal jellemzőbb, hogy jó emberismerőként, érzelmi alapon pszichológiai trükkökkel gyakorolnak rád nyomást, felhasználva ehhez akár a nyilvánossá tett adataidat is. Az alábbi videóban Juhász Bettina pszichológus, a @melylevegoprojekttársalapítója hívja fel a figyelmet néhány manipulációs technikára. 👇 A kibercsalások kivédéséről szóló szakértői tippjeinket pedig az alábbi oldalon tekintheted meg: https://www.cib.hu/Maganszemelyek/digitalis_bank/digitalis-biztonsag.html További hasznos információkért látogass el a KiberPajzs oldalára: www.kiberpajzs.hu cibbank pattintsNEkattints kiberdilemma kiberpajzs

♬ eredeti hang – CIB Bank – CIB Bank

A pénzintézeteknek nehéz dolga van a fiatalok elérésében, azonban sokat tanulhatnak a területen már népszerű influenszerektől. A ListenandLearnResearch kutatásában az alábbiakat találta:

  • A pénzintézeteknek javasolt, hogy gyakorlati és érzelmi támogatást nyújtsanak azoknak, akik a személyes pénzügyi útjuk kezdetén állnak. 
  • A FinTok-on már befutott influencerekkel való együttműködés segíthet a hitelesség és a közönség kiépítésében – és ez az egyik módja annak, hogy leküzdjük a Z generáció vonakodását a fizetett tartalmakkal szemben.
  • A nem szakképzett emberek pénzügyi tippeket és a meggazdagodáshoz vezető „hackeket” osztanak meg. A pénzintézeteknek le kell rombolniuk ezeket a mítoszokat, és biztosítaniuk kell, hogy a felhasználók pontos, tömör információkat kapjanak.
  • Biztosítsanak személyre szabott pénzügyi tanácsadást, amely megvitatja a pénzügyi kockázatok vállalásának előnyeit és hátrányait is. 
  • Empatizáljanak a Z generációval, és fejezzék ki, hogy megértik a jelenlegi gazdasági és pénzügyi rendszerrel kapcsolatos frusztrációikat. 
  • A tanácsok könnyed és szórakoztató stílusúak legyenek. A fiatal felhasználók ahozzáférhető, emészthető tartalmakat preferálják, amelyek gondolkodásra sarkallják őket. 

(Forrás: ListenandLearnResearch, Statista, theleap)

bankfinancial wellnesspénzintézetpénzügyi oktatáspénzügyi tudatosságtiktok