Töretlen a fintech szektor térnyerése Magyarországon, derült ki a Magyar Nemzeti Bank Fintech és Digitalizációs jelentéséből. A fintech vállalatok és a szektorban dolgozók száma a kétszeresére, az árbevétel pedig a háromszorosára nőtt 2017 és 2022 között. A piacot bevételek és foglalkoztatottság tekintetében a nagyvállalatok dominálják, de számosságban a mikro- és kisvállalatok jellemzik. A szektor összességében nyereséges és várhatóan további növekedést tud majd felmutatni.
Fintech és Digitalizációs jelentés 2024
Az 5. alkalommal jelent meg a Magyar Nemzeti Bank Fintech és Digitalizációs jelentése, amelyben a magyar fintech szektor fejlődését, illetve a bankok és biztosítók digitalizáltságát elemzik. Az évenként megjelenő kiadványba minden alkalommal új elemeket építenek be. Idén az Európai Unió szabályozási tevékenysége és a befektetési szolgáltatók digitalizációs szintjének vizsgálata kapott önálló fejezeteket.
Az EU valóban nagyobb sebességre kapcsolt jogalkotás terén az utóbbi években, és világ viszonylatban is élenjár számos új technológia szabályozásában. Idén augusztustól hatályos a 2021 óta készülő EU AI Act, a világ első mesterséges intelligencia törvénye, melynek gyakorlati alkalmazása fokozatosan lép életbe. Június 30-tól megkezdte működését az EU szabályozott kriptoeszköz-piaca is. Elsőként a stablecoin-okra vonatkozó szabályokkal. Idén tavasztól egyes BigTech vállalatok szembesülnek szigorúbb szabályokkal, az egyenlő és tisztességes versenyfeltételek megteremtése érdekében. Mindeközben gőzerővel készül a pénzforgalmi szolgáltatások piacát szabályozó rendelet újabb módosítása, a PSD3 is.
Az MNB jelentése átfogó betekintés nyújt a magyar fintech szektor fejlődésébe és részletesen bemutatja a magyar bankok és biztosítók digitalizációs szintjét. Utóbbi két területen eltérő dinamikáról adnak számot. Amíg a bankszektor digitalizációja jelentősen javult, a biztosítóké nem sokat változott az elmúlt időszakban.
6 év alatt duplájára nőtt a hazai fintechek száma
A hazai fintech szektort 2017 és 2022 között elemzi az MNB kiadványa. Első és egyik legfontosabb megállapításuk, hogy a magyar fintech ökoszisztéma kiterjedése folyamatosan növekszik. A vizsgált időszakban a fintech vállalatok száma megkétszereződött, 106-ról éppen 212-re, ha a külföldi cégek fióktelepeit is számításba vesszük. A piacot a mikro- és kisvállalatok jellemzik, az összes vállalat 80 százaléka ide tartozik. Bővültek a magasabb méretkategóriákba sorolt cégek is, a középvállalatok aránya 17, míg a nagyvállalatoké 3 százalékon áll. A kisebb méretű cégek jellemzően magyar tulajdonban vannak, de a cégméret növekedéssel a külföldi tulajdonosok dominanciája erősödik.
A legtöbb fintech pénzügyi szoftverfejlesztéssel foglalkozik (26%), míg második helyre, 4 százalékpontot erősödve, az adatelemzés és üzleti intelligencia jött fel (21%). A 2021-ben még második fizetési szolgáltatások (18%) így a harmadik helyen zárt. Az adatelemzés mellett számottevő erősödést figyelhető meg a blokklánc és virtuális fizetőeszközök területén tevékenykedő cégek körében. Habár egyelőre a teljes szektor 7 százalékát teszik ki, 2021-hez képest másfélszer többen lettek 2022-re.
A foglalkoztatottak száma is megduplázódott, az árbevétel a háromszorosára nőtt
A teljes szektor foglalkoztatottsága meghaladta a 9 ezer főt. Ez azt jelenti, hogy a cégek számával egyetemben a dolgozók száma is megduplázódott 2017-hez képest. A legtöbben, 4 ezren, az adatelemzés és üzleti intelligencia területen dolgoznak, amit kb. 2 ezer fővel a pénzügyi szoftverfejlesztés követ. A mikro- és kisvállalatok dominanciája ellenére, a legtöbben a közepes és nagyvállalatoknál dolgoznak. Előbbi cégméretekhez a foglalkoztatottak 19 százaléka, utóbbiakhoz pedig 81 százaléka tartozik. A viszonyokat jól mutatja, hogy a dolgozók csaknem fele 10 vállalathoz tartozik, amiből 5 további nagyvállalat kiemelkedik.
Árbevétel tekintetében elismerésre méltó növekedést mutattak fel a fintech vállalatok. 2021-hez képest 90 milliárd forinttal több bevételt értek el, szektor szinten a teljes árbevétel meghaladta a 310 milliárd forintot. A fintech vállalatok számuk és foglalkoztatottjaik számának duplázása mellett a bevételeiket megháromszorozták 6 év alatt, ami sokat elárul a területben rejlő hosszú távú lehetőségekről. A bevételek eloszlása nem egyenletes, 5 nagyvállalat felel a teljes bevétel több, mint harmadáért, 111 milliárd forintért. A szektor 80 százalékát kitevő mikro- és kisvállalatok 77 milliárd forintot értek el.
Csökkenő trendet mutatnak, de még mindig markáns többségben vannak a nyereséges fintech cégek. Az összes vállalat 67 százaléka ért el pozitív eredményt adózás után, 58 százalék még növelni is tudta profitját. A szektor szintű veszteség 15 milliárd forintra rúgott, amelyet lényegében 5 cég termelt ki. A szektor teljes nyeresége 40 milliárd forint lett 2022-ben. Habár a mikrovállalatok között több a veszteséges, az bizakodásra ad okot, hogy a kisvállalatok 80 százaléka, a középvállalatok pedig több, mint 80 százaléka nyereséges. Az első éveket túlelő vállalkozások így joggal reménykedhetnek abban, hogy cégük előbb-utóbb profitot termel számukra.
A kockázatitőke hatása a magyar fintech startup vállalkozásokra
Az MNB elemzői azt is megnézték, hogy milyen hatása volt a kockázati tőkebefektetéseknek a fintech vállalatokra. Összevetették a kockázatitőkét kapott cégek teljesítményét azokkal, akik nem részesültek ilyen befektetésben. A kockázatitőkéből építkező vállalatokra dinamikusabb létszámbővülés volt jellemző, viszont a 6. év végére is csak a vállalatok 30 százaléka termelt nyereséget. Ezzel szemben a kockázatibefektetés nélkül működő vállalatok legalább 40 százaléka tudott profitot termelni minden érettségi szinten, volt olyan év, amikor ez az arány a 80 százalékot is elérte. A kockázatitőkéből való gazdálkodás ellenére az első 4 évben lassabban nőttek az ilyen vállalatok bevételei, viszont az 5-6. évben kiugró mértékű árbevétel növekedést tudtak felmutatni, amivel lekörözték versenytársaikat.
Forrás: MNB
Címlapkép: depositphotos