A globális bűnszervezetek pénzcsatornái a földalatti bankrendszerek, felszámolásuk hatékony nemzetközi együttműködést igényel. Cikkünkben az utóbbi idők néhány sikeres nemzetközi nyomozásáról számolunk be.
A globális bűnüldözés kihívásai
A nemzetközi bűnüldözési együttműködést eredetileg államközi megállapodások rögzítették. A XX. század elején fogalmazódott meg az igény a nemzetközi bűnüldözési együttműködés iránt. Az Interpol, a Nemzetközi Rendőrség Bűnügyi Szervezete 2023-ban volt száz éves. Az azóta eltelt időben az együttműködés globálissá vált, kiterjedt hálózattá alakult.
Az Interpol – és 1999 óta az Europol – a Bűnüldözési Együttműködés Európai Uniós Ügynöksége, amely aktívan támogatja a nemzeti bűnüldöző szerveket. Az Interpol alapítása óta a bűnügyi trendek jelentősen átalakultak: a technológiai fejlődés új módszereket is magával hozott, a szervezett bűnözés pedig globálissá vált.
A bűnüldözési együttműködést is áthatja a technológiai fejlődés. Magas szintű, digitalizált információs rendszerek segítik a globális kommunikációt a bűnüldözésben. Nemzetközi hálózatok alakultak többek között a pénzmosás elleni küzdelem, és a vagyonvisszaszerzés terén. Kormányközi szervezetek értékelik az egyes országok bűnügyi kockázatait.
A globális bűnözés terepei
A globális együttműködés a súlyos bűnügyi kockázatokat képviselő cselekmények elleni fellépés során kiemelten fontos. Az EU értékelésében a kiberbűnözés, az emberkereskedelem és -csempészet, a kábítószer-kereskedelem, a jövedéki adóval kapcsolatos csalás mind ilyen cselekménynek számítanak.
Súlyos kockázatot képviselnek továbbá a szervezett bűnözői hálózatok, amelyek korrupciót, erőszakot, és fegyvereket alkalmaznak. Kiemelt kockázatot képvisel a szervezett pénzmosási hálózat, valamint a földalatti pénzintézeti-rendszer. A bűncselekmények a digitális térben történő szerveződés és elkövetés következtében nem ismernek határokat.
A bűnüldözéssel szembeni együttműködést folyamatosan erősíteni kell. Az EU a 2022-2025. évekre kialakította bűnüldözési prioritásait az EMPACT kezdeményezés keretében. Ez a kezdeményezés egy hírszerzésre és bizonyítékokra támaszkodó együttműködés, amely négy éves ciklusokra ad stratégiát. Tevékenységében bűnüldöző hatóságok, EU-s intézmények, köz- és magánjogi szervezetek, valamint nem uniós országok is részt vesznek.
Földalatti bankrendszerek
A földalatti bankrendszerek képesek a bűncselekményekből származó hatalmas összegek mozgatására és tisztára mosására, amivel a szervezett bűnözést finanszírozzák. A finanszírozás jelentheti többek között fegyverek vásárlását, korrupcióhoz vagy drogkereskedelemhez kapcsolódó pénzek biztosítását, terrorista szervezetek finanszírozását, esetleg bérgyilkosok megrendelését.
A “fekete pénzt” gyakran fektetik kriptovalutába, valamint aktívan használják a hawala rendszert. Ez egy régi bizalmi pénzmozgatási rendszer, amely valójában pénzmozgás nélkül működik: a hawala megbízottnál elhelyeznek pénzt, amit egy másik országban felvesznek egy másik hawala megbízottnál.
Az évek során azonban számos sikeres leleplező akciót vittek véghez a nemzetközi bűnüldöző szervek. Ezek közül mutatunk be néhányat.
A Whitewall akció
Az akció keretében Európa egyik legnagyobb pénzmosó szervezetét leplezték le Spanyolországban. Az Europol számára kiemelt célpont volt a Spanyolországban vodka-kereskedelmet folytató pénzmosoda, mely az Egyesült Királyságban is céget alapított.
Fő szolgáltatása a bűnszervezetektől átvett hatalmas készpénzösszegek más országok bűnszervezeteihez való eljuttatása volt. A tranzakciókat a hawala hálózaton keresztül bonyolították le. A nyomozás megállapításai szerint több, mint 200 millió eurót mostak tisztára ezzel a módszerrel egy év alatt, a szervezet tevékenysége pedig világméretű volt.
A spanyol hatóság által indított nyomozásba hamarosan az Europol is bekapcsolódott: szervezéssel, szakértői tanácsokkal, információkkal támogatta a helyi hatóságokat. A nyomozásban és a sikeres rajtaütésben amerikai, brit, holland és ír hatóságok is kivették a részüket, a szervezet vezetőit letartóztatták. Csak kriptovalutában 27 millió eurót foglaltak le.
A Gorgon akció
Az akció keretében az albán hatóságok az Europol támogatásával és a belga, holland, valamint francia hatóságokkal együttműködve lepleztek le egy albán bűnszervezetet. A szervezet eredetileg családi vállalkozás volt, azonban később nemzetközi csoportokat működtettek partnereik révén.
Gyilkosságokat követtek el, széleskörű drogkereskedelmet folytattak, nemzetközi pénzmosó hálózatot működtettek. A központi pénzmosási megbízottjuk Tiranában működött, és több bűnszervezetnek is nyújtottak földalatti pénzszolgáltatásokat. A rajtaütés során az Europol kirendelt képviselője támogatta a tiranai rendőrséget, letartóztatták a bűnszervezet vezetőit, vagyontárgyakat és 1 millió euró készpénzt foglaltak le.
A Destabilise akció
Ennek az akciónak a keretében a brit nyomozó hatóságok lepleztek le nemzetközi együttműködés keretében egy orosz irányítású földalatti pénzintézeti-rendszert. A szervezet a világ számos országában működő bűnszervezeteknek nyújtott professzionális banki szolgáltatásokat. A bűnözők vállalataikon keresztül irányították nemzetközi hálózatukat.
A sikeres leleplezéshez az amerikai hatóságok is hozzájárultak, mivel a bűnözők vállalatai és azok partnerei az USA szankciós listáin szerepeltek. A leleplezett kiberbűnözők az orosz elithez kötődtek, aktív jelenléttel az Egyesült Királyságban.
A sikeres akcióban nemzetközi bűnüldöző szervezetek, francia és ír rendőrhatóságok is részt vállaltak. A rajtaütés során a vezetőket letartóztatták, 20 millió angol font értékben foglaltak le készpénzt és kriptovalutát.
A globális bűnüldözés a társadalmak biztonságát szolgálja világszerte. Az együttműködés támogatja a helyi bűnüldözés hatékonyságát.
(Források: Europol, Europol, Consilium Europa, UK National Crime Agency)
(Címlapkép: Depositphotos)