A Bitcoin közösségben régóta vita tárgya, hogy mi történik, ha a kvantumszámítógépek egy napon képessé válnak a titkosítás feltörésére. Vajon etikus lenne-e engedélyezni, hogy ezzel a technológiával visszaszerezzék az elveszett BTC-ket? Vagy ezzel épp a Bitcoin egyik alapvető értékét, a meg nem változtathatóságot kérdőjeleznénk meg?
E kérdésben nemrég Jameson Lopp, a Casa nevű bitcoin letétkezelő vállalat biztonsági igazgatója is állást foglalt. Véleménye szerint az elveszett BTC-k kvantumszámítógépekkel történő visszaszerzése káros lenne a hálózat integritására, és az ilyen érméket inkább „el kéne égetni” (azaz véglegesen elérhetetlenné tenni).
Technológiai vagyonátrendeződés
Lopp szerint, ha egyesek – akik rendelkeznek kvantumszámítógépekkel – visszaszerezhetnék az elveszett érméket, az egyfajta “technológiai vagyonátrendeződéshez” vezetne. Ahogyan fogalmazott:
„A Bitcoin kvantum-helyreállításának engedélyezése egyenértékű a vagyon újraelosztásával. Amit megengednénk, az az lenne, hogy az elvesztett bitcoinok azokhoz kerüljenek, akik megnyerték a kvantumszámítógépekért folytatott technológiai versenyt, miközben elvesszük azoktól, akik nincsenek tisztában a kvantumszámítógépek létezésével.”
Más szóval, ha egy kvantumszámítógép képes lenne feltörni a régi, elvesztett privát kulcsokat, az hatalmas előnyt jelentene azok számára, akik ezt a technológiát birtokolják, és óriási hátrányt azoknak, akik évekkel ezelőtt elvesztették a hozzáférésüket.
Ez a probléma különösen érzékeny a Bitcoin esetében, hiszen a hálózat alapelvei többek között a tranzakciók visszafordíthatatlansága és a decentralizáció. Ha egyesek képesek lennének „visszavenni” a bitcoinokat egy új technológia segítségével, az megkérdőjelezné a rendszer átláthatóságát és integritását.
A kvantumszámítógépek potenciális fenyegetése a Bitcoinra nézve már régóta vitatott téma. Egyesek úgy vélik, hogy a modern titkosítás elleni kvantumtámadás még évtizedekre van, míg mások azt állítják, hogy a kvantumszámítógépek soha nem lesznek elég hatékonyak erre a feladatra. Ezzel szemben egy harmadik tábor úgy véli, hogy a fenyegetés közvetlen és azonnali, a Bitcoint pedig fel kell készíteni rá.
A 2024-es nagy kvantumpánik
A kvantumszámítógépek körüli aggodalmak 2024 októberében újra fellángoltak, amikor a Sanghaji Egyetem kutatói azt állították, hogy kvantumszámítógép segítségével sikerült feltörniük a katonai és banki alkalmazásokban használt titkosítást. A bejelentés hatalmas riadalmat keltett a kriptoközösségben, hiszen sokan attól tartottak, hogy ha veszélybe kerül a Bitcoin titkosítása, az egész hálózatot újra kell tervezni.
Több szakértő is hamar megkérdőjelezte azonban ezeket az állításokat. A kutatásban alkalmazott kvantumszámítógép ugyanis csak egy 22 bites kulcsot tudott feltörni, miközben egy klasszikus számítógép ennél sokkal bonyolultabb kódokat is fel tud törni – a jelenlegi rekord egy 892 bites kulcs feltörése.
A modern titkosítási kulcsok mérete 2048 és 4096 bit között mozog, így a kvantumszámítógépek még messze vannak attól, hogy valódi fenyegetést jelentsenek a Bitcoinra vagy más pénzügyi rendszerekre.
Milyen lépéseket tehet a Bitcoin közösség?
Bár jelenleg a kvantumszámítógépek még nem képesek feltörni a Bitcoin titkosítását, a fejlesztők már most dolgoznak azon, hogy a hálózat biztonságos maradjon a jövőben is. Az egyik megoldás a kvantumbiztos kriptográfia, amely olyan titkosítási módszereket alkalmaz, amelyek ellenállnak a kvantumszámítógépek támadásainak is.
Egy másik lehetséges út a Bitcoin hard forkja, amely egy új, kvantumbiztos változatot hozhatna létre. Természetesen egy ilyen változtatás komoly technikai és közösségi vitákat vetne fel, de ha a kvantumszámítógépek valóban fenyegetést jelentenének, elkerülhetetlenné válna.
(Forrás: Cointelegraph)
(Címlapkép: Depositphotos)