A központi bank gondolata: múlt és jövő

A központi bankoknak kiemelkedő szerepük van a gazdaság állóképességének biztosításában. Az első központi bank létesítésének gondolata a XVII. században merült fel. A központi bankok rendszere azonban csak a XX. században teljesedett ki. Múlt és jövő egyidejűleg határozzák meg a központi bankok tevékenységét. Cikkünkben a központi bankok működését foglaljuk össze röviden.

A központi bank hagyományos szerepe a pénzügyi rendszerben

A központi bankot nevezhetjük jegybanknak, nemzeti banknak vagy szövetségi banknak, illetve a bankok bankjának is. A jegybank elnevezés a bankjegykibocsátás jogára utal. A nemzeti bank/szövetségi bank elnevezés egy szuverén állam/államszövetség pénzügyi stabilitásáért fennálló felelősséget fejezi ki. A bankok bankja terminus a kétszintű bankrendszerben a központi banki státuszt fejezi ki.

A központi bankokat egy pénzügyi rendszerben nem az elnevezésük szerint azonosítjuk. A központi bank az a bank, amely felelős egy adott ország monetáris politikájáért. Szabályozza a pénzkibocsátást, a pénzforgalmat, a hitelek rendelkezésre állását és árát, az ország fizetőeszközének értékét. Arany- és devizakészleteket halmoz fel, továbbá a pénzügyi stabilitásért is felel. Az államnak és egyes központi szerveknek számlát vezet, külföldi hitelfelvételeknél pedig az állam megbízottja. Végső hitelnyújtó, azaz a bankok hitelezője pénzügyi zavarok esetén, a lakosság és a gazdálkodók védelmében.

A központi bankok a közjót szolgálják, profit maximalizálásra nem törekszenek. Független intézmények, szakmai alapon működnek, szabályozási jogkörük van. Támogatják a kormányzati gazdaságpolitikai célok elérését. Nyílt piaci műveleteket végeznek a monetáris politika érvényesítésére. Kiemelkedő szerepük van a gazdaságot ért sokkok, a pénzügyi válságok megelőzésében és elhárításában.

Az első központi bankok

A legelső központi banknak tekinti a szakirodalom a Svédországban 1668-ban részvénytársasági formában alapított Sveriges Riksbankot. Pár évtizeddel később, 1694-ben alakult a Bank of England, szintén tőkeegyesítő részvénytársasági formában. A Napóleon által alapított Banque de France 1800-ban kezdte működését. Az első központi bankok többnyire kormányzati, gyakran háborús finanszírozási, adósságkezelési feladatokat láttak el. Viszont kialakították a bankszámlák kezdetleges rendszerét, az átutalási rendszer alapjait, és a kereskedelmi hitelezést.

Az USA központi bank története sajátos. A XIX. század elején két központi bank is működött ott, angol mintára, de működésük később megszűnt. Az Egyesült Államokban ugyanis nagy volt a félelem a pénzügyi hatalommal szemben általában, így a központi banki működéstől is tartottak. A Federal Reserve 1913-ban bekövetkezett alapításáig nem működött központi banki funkciókkal felruházott bank. A Fed arra kapott felhatalmazást, hogy bocsásson ki egy megbízható, egységes, rugalmas pénzt, illetve lássa el a végső hitelnyújtó feladatkörét. Ekkor még mindig nem beszélhetünk modern központi banki modellről, mely csak a huszadik század második felében alakul ki.

Központi banki rendszerek tengeren innen és túl

Az Amerikai Egyesült Államok központi banki rendszere a Federal Reserve System. Ez a rendszer egy független, központi kormányzati ügynökség által irányított bankokból álló rendszer. A Fed meghatározza a monetáris politikát, felügyeli és szabályozza a banki intézményeket, megőrzi a pénzügyi rendszer stabilitását, és külföldi hivatalos intézmények részére pénzügyi szolgáltatásokat nyújt.

Az Európai Unió központi bankja az Európai Központi Bank. Az Unióban egységes monetáris politika érvényesül. A Központi Bankok Európai Rendszere 1998. június elsején alakult meg. Tagjai a tagállamok nemzeti bankjai, függetlenül attól, hogy a tagállamban az eurót bevezették-e. Az EKB felelős valamennyi tagállamban az ott működő hitelintézetek prudenciális felügyelete érvényesítéséért.

Az EKB tevékenysége hozzájárul a tagállamok pénzügyi rendszereinek stabilitásához. Független szakmai szervezet, mely elemzéseket végez, szakpolitikákat dolgoz ki, kialakítja a legjobb bankfelügyeleti gyakorlatokat. Kockázati megközelítésű, arányos felügyeleti gyakorlatot alkalmaz. Tevékenységében érvényesíti az európai zöld megállapodás, a fenntarthatóság alapelveit.

Múlt és jövő

A ma ismert központi banki funkciók az I. világháborút követően, fokozatosan jelentek meg. A Népszövetség kifejezetten szorgalmazta központi bankok alapítását. Ennek hatására jöttek létre többek között az osztrák, a magyar, a görög, a bolgár, a cseh nemzeti bankok is. Más országok csak a II. világháborút követően alapítottak központi bankokat.

A geopolitikai átalakulások következtében a korábban gyarmati területek központi banki funkcióit ellátó jegybankok közül sokan önállóvá váltak. A szovjet blokk területén viszont lényegileg megszűnt a központi bankok függetlensége. A pénzintézeti rendszer az államosítások következtében monobank rendszerré vált, kereskedelmi bankok nem működtek.

Az ezredforduló körül több központi bank kapott felhatalmazást a pénzügyi rendszerek prudenciális felügyeletének ellátására. Fogyasztóvédelmi felügyeleti jogköröket kaptak. Alakítják a legjobb pénzügyi gyakorlatokat. Felelős szakmai iránymutatásokkal szolgálnak.

A nemzetközi zöldpolitika jegyében a központi bankok csatlakoznak a fenntartható fejlődési programokhoz. Kialakították társadalmi felelősségvállalási programjaikat és jelentős szerepük van a pénzintézeti rendszer szakmai továbbképzésében. Kiemelt jelentőségű a tevékenységük a nemzetközi gazdasági együttműködés rendszerében is. A központi banki működés és a jegybankok világgazdasági szintű együttműködése a pénzügyi rendszerek stabilitásának záloga.

(Források: federalreserve.gov, ECB, Riskbank, europa.eu)

(Címlapkép: Depositphotos)