Money (R)Evolution

Az alábbiakban Görög Szabolcs írását olvashatják, melyben kifejti milyen szerepe van a pénznek az emberek életében és miért is gondolja azt, hogy igenis ez :

Az emberiség legnagyobb találmánya

Van egy jelenet a Donnie Darko -ban, ami talán az indokoltnál jobban megmaradt bennem. Gretchen Ross, az új szomszéd lány, panaszkodik Donnienak, hogy esszét kell írnia az emberiség legnagyobb találmányáról. A főszereplőt játsszó Jake Gyllenhaalnak tetszik a lány, így hát segíteni próbál és bedob gyorsan egy ötletet: antiszeptikumok és a higiénia, amit Joseph Lister 1895-ben terjesztett el a gyógyászatban. Gretchen Ross kissé értetlenül csak annyit kérdez vissza, hogy „a szappanra gondolsz”?

Nem ez a párbeszéd a film csúcspontja, viszont engem húszas éveim elején gondolkodásra késztetett: én miről írnék esszét? Donnie ötlete elég jó, az antiszeptikumok és a fertőtlenítés forradalmi változást hozott a gyógyászatban és a személyes higiéniában egyaránt. De lehetne mondani az Internetet is, ami új korszakot hozott az információ áramlásában, vagy akár az elektromos áramot, ami egyáltalán lehetővé tette az Internet megalkotását. Van azonban egy olyan találmány, ami nélkül sem az eddig felsoroltak, sem pedig egyetlen másik találmány nem jöhetett volna létre az elmúlt cirka 5 ezer évben, s mind a mai napig folyamatos fejlődésben van. Ez pedig a pénz.

Most biztos sokan nem értenek egyet velem. Nekik különösen ajánlom, hogy olvassák el ezt a három részből álló blogbejegyzés sorozatot, amiben bemutatom a fizetőeszközök történetét, funkcióit, problémáit, a gazdaságra és társadalomra gyakorolt hatásait.

I rész: Barter és az első fizetőeszközök

A pénz számos formában jelen van a hétköznapjainkban: készpénzt tartunk a tárcánkban, a meccs közben rendelt pizzáért bankkártyával fizetünk online, erzsébetutalványért nyúlunk a boltban, kriptovalutákba fektetünk és izgulunk az árfolyamon, aranyat vagy részvényt veszünk egy távoli országban, egy nagy zsák búzát kínálunk egy disznóért Kenya egyik piacán. Igen, utóbbi ügyletben is van pénz, igaz, ilyenkor maguk a jószágok, vagy javak szolgálnak fizetőeszközként. Ezt nevezzük barter kereskedelemnek és az emberiség elmúlt 12 000 évéből kb. 9 000 éven át így cseréltünk el egymással dolgokat: búzát disznóra, marhát kecskékre, ékszereket fegyverre és vica verza. Bár a barter évezredek óta nem az uralkodó kereskedelmi szisztéma, mégis a mai napig jelen van.  Tovább a teljes bejegyzéshez