Egy kattintással szűnhet meg a magyar kkv-k egyik legnagyobb problémája

Mi a különbség a hagyományos és az okos faktoring között?

A hagyományos faktoring-szolgáltatókkal rengeteg probléma van: lassúak, körülményesek, rugalmatlanok, hosszú távú, minimum fél- egyéves elköteleződést várnak, ráadásul az ügyfélnek sokszor teljesen átláthatatlan, milyen költségek és kondíciók mellett kap pénzt, ha egyáltalán kap. Ezzel szemben mi egy olyan online folyamatot nyújtunk, ahol a pár perces regisztrációt és azonosítást követően, akár már egyetlen számlától is finanszírozhatók a kintlévőségek.

Berényi Benjamin: Az okos faktoring lényege, hogy a hagyományost úgy alakítja át, hogy az gyorsabb, egyszerűbb és átláthatóbb legyen.

Mit jelent ez a gyakorlatban?

Néhány cégadat megadása és a rövid online azonosítási folyamat után az ügyfél rögtön feltöltheti kint lévő számláját és releváns dokumentumait a PénTech oldalára. Az algoritmusunk ezután automatikus pénzügyi elemzéseket végez a megadott adatok és feltöltött dokumentumok mentén, majd az eredmény alapján történik a személyre szabott ajánlattétel és a finanszírozási keret meghatározása. A következő lépésben megbizonyosodunk a feltöltött számla létezéséről és helyességéről, adott esetben a számlához tartozó vevővel is felvesszük a kapcsolatot. Amennyiben az adatok helyesek és a számla létezik, megtörténik a kifizetés. A periódus lejártát követően a számlakötelezett a pénzügyi partnerünk, a BÁV Faktor számára fizeti ki a számlaösszeget.

Fontos kritérium, hogy a számla ne legyen lejárt, nem követeléskezelőként dolgozunk, csak élő, jó számlákkal foglalkozunk.

A számlafinanszírozás a számla értékének 0,9 %-ától indul, de futamidőtől és kockázati szinttől változóan átlagosan 1-3 % között alakul.

Milyen algoritmusok alapján történik a pénzügyi elemzés?

Az algoritmus szofisztikációs szintjét 3 lépésben fejlesztjük, az első az IT által támogatott manuális kockázatelemzés, ez az, ami most történik a faktoring cégeknél, bankoknál. Fogtuk ezt a tudást és automatizáltuk, a rendszerünkben egy szabály-alapú (rule based) algoritmus csinálja meg a szükséges ellenőrzéseket, ami alapján az ajánlatot adjuk. A harmadik lépés az AI vonalra való elmozdulás, amikor strukturálatlan adatokat is beépítünk a rendszerbe. Gyorsabb és sokkal gazdaságosabb így a folyamat.

A PénTech csapata

A hosszú fizetési határidőkből eredő likviditási problémák miatt rengeteg hazai kkv ment már csődbe, ez is motivált titeket?

Igen. A magyar kkv-k több mint 50 %-a mondja azt, hogy azért lehetetlenült el a működésük, mert likviditási gondokkal szembesültek. Azon kívül, hogy csődbe mennek a vállalkozások, a másik probléma, hogy nem tudnak megfelelően növekedni. Sok esetben nem vállalhatnak új projekteket és megrendeléseket, mivel nincs meg a működő tőkéjük, várnak a pénzükre, és amíg nem kapják meg, nem tudnak új lehetőségekbe fektetni. Ez egyébként nagyon pozitív küldetéstudatot jelent nekünk.

A mi megoldásunk abban segít, hogy a működésüket hatékonyabban tudják finanszírozni, így segítjük a növekedésüket.

Mi volt az alapgondolat?

Egy ideig a berlini fintech-szférában dolgoztam, ahol a számlafinanszírozás kifejezetten forró témának számít. Azt láttam, hogy a közép- és kelet-európai régióban a klasszikus faktoring piac iszonyatos mértékben növekszik úgy, hogy a termék alapvetően nem jó. Nyugat-Európában és Amerikában már megjelentek újszerűbb szolgáltatások, Magyarországon és a szomszédos országokban viszont hiányzott egy olyan megoldás, amely kényelmesen, gyorsan és teljes átláthatóság mellett nyújt finanszírozást – amikor az ügyfél igényli.

A PénTech okos faktoring platformját 2019 legígéretesebb fintech megoldásának választották a FinTechShow-n.

Milyen a csapat, mi a közös filozófiátok?

Nem szeretnénk elkövetni a klasszikus hibákat, hogy vaktában fejlesztünk, miközben nem is vagyunk tisztában a valódi igényekkel. Úgy alakítjuk a folyamatainkat, hogy már az első ügyfeleinknek is minél optimálisabbak legyenek, minden tapasztalat és visszajelzés segít nekünk, hogy ideális terméket készítsünk. A csapat időközben 9 főre bővült, de nagyon figyelünk arra, hogy a fejlesztők is betekintést kapjanak az ügyfélinterjúk során gyűjtött tudásba.

Valódi emberek valódi problémáira nyújtunk egy valós megoldást. Mi nem csak fejlesztünk, a kontextust is figyeljük.

Mikor indul a platform?

A belföldi nyílt faktoring szolgáltatásunkkal 2019 utolsó negyedévében lépünk piacra, az IT, építőipar, egészségügy illetve a mezőgazdaság irányából számítunk a legnagyobb aktivitásra. A későbbiekben az is elképzelhető, hogy csendes faktoring szolgáltatást is nyújtunk majd.

Következő lépésben az exportfaktoring felé nyitunk, illetve már elkezdtük a nemzetközi terjeszkedés előkészítését, szeretnénk a régióban az egyik legaktívabb és legerősebb szereplővé válni.

A PénTech 2018 végén jelentkezett és került kiválasztásra az MKB Fintechlab harmadik inkubációs programjába, melynek keretében szakmai támogatást, pénzügyi befektetést és az MKB Bank partnerségének lehetőségét is megkapták.