Digitális bankok és fintechek – kerekasztal beszélgetés a Novathon konferencián

A beszélgetésen az N26 olaszországi vezetője, Andrea Isola, a Transferwise európai terjeszkedésért felelős technológiai vezetője, Barna Balázs és Andrew Gerber, a Moneta bank termékfejlesztési és marketing vezetője vettek részt, a moderátor pedig a Venture Partners vezetője, Matteo Rizzi volt.

A beszélgetésben tehát egy kockázati tőkés, egy digitális bank, egy nemzetközi pénzküldéssel foglalkozó fintech és egy klasszikus bank képviselője vettek részt. Érdekes módon a beszélgetésben teljes konszenzus volt azzal kapcsolatban, hogy klasszikus pénzpiaci és a fintech szereplők egyaránt akkor lehetnek sikeresek hosszú távon, ha együttműködéseket alakítanak ki egymás között. A fintechek számára a növekedés kulcsa ezen együttműködések létrehozása, míg a klasszikus szereplők számára a kompetencia hiányokat tudják új kollaborációkkal pótolni, ezáltal versenyképes felhasználói élményt nyújtani.

Andrea Isola érdekes módon úgy definiálta az N26-ot, mint egy technológiai cég, amelynek fő fókusza a pénzügyi szolgáltatások nyújtása. Kiemelte, hogy a céljuk egy olyan globális brand és digitális bank létrehozása, amelynek többszázmillió ügyfele van világszerte. Andrea szerint a legfontosabb a magas ügyfélélmány nyújtása, üzleti szempontból pedig a belső kompetenciák és a külső partnerektől igénybe veendő szolgáltatások megfelelő elegyének létrehozása.

Barna Balázs a fenntartható üzleti modellre hívta fel a figyelmet: fontos a profitáblitisá, de a növekedés csak úgy érhető el, ha megfelelő üzemméret jön létre – így kifejezetten fontosa a Transferwise számára, hogy a B2C és SME terjeszkedésen túl banki kapcsolatokat is kiépítsenek. Két érdekes példát is hozott a fintech piac szereplőinek agilitására: a Transferwise API setjének első felhasználója a beszélgetésben is részt vevő N26 volt, míg nemrégiben a Monzoval integrálódtak. A teljes integrációs folyamat – a kapcsolatfelvételtől számítva – 3 hetet vett igénybe a két vállalat között.

Ahogy korábban is írtuk, a Peak Prometheus Platformja is a klasszikus pénzintézetek és a fintechek közötti együttműködés logikájára épít, ezen szinergiák kihasználása a CEE régió piaci szereplői számára is nagy kihívás lesz.

Juhász Benedek