A Brexit üzleti életre gyakorolt hatása

Todd Latham, a Currencyclound marketingvezetőjének kitekintése következik a Brexithez vezető út kapcsán:

“Még mindig nem tudjuk, hogy a Brexit hogyan fog kinzéni. Nem tudjuk, hogy megállapodás nélküli vagy éppen egy rossz megállapodás által fémjelzett kilépés lesz-e, ugyanakkor lehet olyan forgatókönyv is, amire eddig nem gondoltunk. Amit azonban tudunk: 5 hónapunk van hátra a kilépésig és a végeredménytől függetlenül itt van az ideje, hogy cselekedjünk.”

A Brexit cégekre gyakorolt hatása 3 különböző kategóriára bontható:

Az elsőbe tartoznak azok a cégek, melyek brit szabályozás alatt állnak, de nem rendelkeznek fogyasztókkal az EU-ban. Ilyen például a Monzo, mely csak a brit piacra fókuszál. A fizetések kapcsán itt nincs semmi olyan, az üzletre nézve kritikus pont, mely nagyban befolyásolná a működést. Nagy valószínűséggel az EU klíring zonájába történő kifizetéseket nem fogja érinteni a Brexit.

A második kategóriába azok a cégek tartoznak, melyek az Egyesült Királyság területén vannak, de ügyfeleik egy része az EU területén él. Itt két választás lesz:

Egy “no deal” vagy “bad deal” Brexit esetén ezek a cégek valószínűleg nem fogják tudni többé kiszolgálni az EU területén lévő ügyfeleiket.

Ha ezen ügyfelek a cég ügyfélkörének mondjuk 10%-át teszik ki, akkor az még úgy ahogy elkönyvelhető rossz üzleti húzásnak, de nem éri meg azért küzdeni, hogy a szabályozás zöld utat adjon. Azonban ha az ez arány több mint az ügyfélkör felét adja, akkor már komoly üzleti kockázatról beszélünk. Ebben az esetben megfontoladnó egy különálló EU-s szabályozásért való folyamodás.

Az EU-ban kis ügyfélkörrel rendelkezők számára a Currencycloud egyébként reális segítséget tud nyújtani saját termékein keresztül.

A harmadik és egyben utolsó kategóriába azon cégek tartoznak, akik már most is EU-s szabályozás alatt állnak. Számukra a kérdés: vajon továbbra is kiszolgálhatják brit ügyfeleiket vagy sem? Még egy “no deal” Brexit esetén is: az EU-ban lévő ügyfelek el fogják érni a brit piacot, bármi történjen is.

A Currencycloud például az eurozónán belül és kívül lévő ügyfelei kapcsán egyaránt tett lépéseket. A legegyszerűbb és legtisztább megoldás az volt számukra, hogy létrehoztak egy irodát az EU- belül, esetükben Hollandiában.

A Brexit kapcsán tehát egy kulcsfontosságú tényező van: minden érintett ügyfélnek és szolgáltatónak kell, hogy legyen egy terve. A “no deal” Brexit hatásai kapcsán egyébként érdemes megtekinteni a brit kormány által kiadott white paper-t.

Reményik Áron

Forrás: Currencycloud