A hitelminősítési folyamatok is jobbak lehetnének a blockchain technikával

A 2008-as gazdasági válság utáni időszak egyik kiemelt kérdése volt a hitelminősítési folyamatok manipulálhatósága. Számos jelentés szól arról, hogy a világ három legnagyobb hitelminősítő intézete (az S&P, a Fitch és a Moody’s) hozzájárult a pénzügyi válsághoz azzal, hogy a mérgező (toxikus) pénzügyi termékeket jó minősítéssel látta el, ezzel félrevezetve a befektetőket. A válság után több ötlet született a megrendszabályozásukra, de a javaslatok és ellenére a mai napig ugyanaz a három hitelminősítő intézet uralja a globális piacot, működésük nélkül ma is elképzelhetetlen a gazdaság.

Még ha a felmerült ötleteket és javaslatokat sikerül is véghezvinni, a hagyományos hitelminősítési folyamat továbbra is megkérdőjelezhető marad, mivel nagymértékben függ a bizalomtól. Más szóval, a hitelminősítő intézetek nem rendelkeznek eszközökkel a hitelfelvevők adatainak pontosságának felmérésére, így a befektetők nem láthatják a különböző pénzügyi termékek értékeléséhez használt pontos kritériumokat. Nem csoda, hogy a Chartered Financial Analyst (CFA Intézet) 2014-es felmérése azt mutatja, hogy a hagyományos hitelminősítő intézetek nem felelnek meg az átláthatóság követelményeinek, viszont érdekellentétek vannak. Ezek a megoldandó problémák hamarosan a múlté lehetnek a blockchain technológia alkalmazásával.

Az elosztott főkönyvi technológia (angol nyelvű rövidítéssel DLT), képes biztosítani az átláthatóságot a hitelminősítési folyamatokban, miközben összetett matematikai algoritmusokkal védve az adatbázist, garantálja az adatok biztonságát. A technológia célja, hogy decentralizálja a hitelminősítési folyamatot, vagyis a tranzakciós adatbázist ne egy központi helyen tárolják, hanem több számítógépből álló hálózaton. Általában ezek az információk a hálózat minden tagja számára olvashatók és jogosultságtól függően ki is egészíthetők, a hamisítást és módosítást kizáró módon. Az elosztott főkönyvi technológia leggyakrabban használt formája a blockchain, melyben a tranzakciók csoportonként, vagyis blokkonként időrendi sorrendben egymáshoz kapcsolva láncot alkotnak. A lánc képezi az adatbázisban szereplő összes ügylet átfogó nyilvántartását, ezt pedig az említett algoritmusok védik.

A Bloom, az Ethereum és az IPFS által működtetett decentralizált hitelminősítő rendszerek jó példái a blockchain megoldások alkalmazásának, ugyanis ezeket kiküszöbölik a problémákat. A projekt célja, hogy a kölcsönt felvevő ügyfél teljes ügyleti történetét egy nyíltan hozzáférhető nyilvános adatbázisba helyezze, ezáltal biztosítva az átláthatóságot. Bloom szerint a blockchain alapú hitelminősítő rendszerrel a hitelezők képesek lesznek pontosabban értékelni, minősíteni a hitelfelvevőket a hagyományos kézi rendszerekkel szemben.

A blokklánc alapú rendszerrel a hitelfelvevők hitelképességének értékelése nemcsak nagyon pontos lesz, de sokkal gyorsabb és olcsóbb is. A hitelnyújtó intézmények eddig a csak munkatársak alaposságára támaszkodhattak, ez alapján tettek ajánlatokat. Ez a folyamat – a rengeteg hibázási lehetőség mellett – unalmas, időigényes és drága. Átfogó adatelemzéssel és a blockchainnel az egész folyamat hatékonyabbá tehető.

Forrás

Szilágyi Viktória